Pankreas Nedir?

Pankreas Nedir?
25 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 6.420 kez okundu.

Pankreas Nedir?

Günümüzde pankreas organı hakkında çok az bilgiye sahibiz. Pankreas biz bilmesek de vücudumuza büyük destekçidir. Kan şekerini düzenlemesiyle de bilinir. Öncelikle Pankreas midenin altındadır ve onikiparmak bağırsağına bağlıdır. Yaprağa benzetilen bir yapıya sahiptir. 20cm uzunluğunda, yaklaşık 100 gram ağırlığındadır. Hazım için önemlidir. İki tane salgısı vardır bunlardan biri dış, diğeriyse iç salgıdır. Asıl işlevi yapanlar bu iç ve dış salgı bezleridir, yani görevleri bu salgı bezleri yerine getirir.

 

İç salgı enzimlerinin kana karışması gerekirken, dış salgı enzimlerinin vücudun dışına çıkması gerekmektedir. İç salgı enzimleri İnsülin ve glukagon salgılar. Bu sayede kan şekeri düzenlenmeye girer ve  fazla şekerleri yakmaya yardımcı olur. Bu salgının onikiparmak bağırsağına dökülmesi gerekmektedir ve buna; Pankreas özsuyu denir. Dış salgılar ise sindirime yardım eder. İçinde nişasta veya şeker bulunduran besinleri hazmı kolay hale getirmesiyle bilinir. Yani önemini bilmediğimiz pankreas yaşam kalitemizi belirliyor bile diyebiliriz. Bir de pankreas organının düzgün çalışmadığı  veya işlevlerini yerine getiremediği durumlara göz atalım;

 

            Pankreas hastalığına teşhis koymak maalesef ki zordur çünkü ağrıları karın ağrılarıyla karıştırılmaktadır. Bu konuda bilgi edindiğimden beri karın ağrılarına bile daha hassas yaklaşır oldum. Hiçbir ağrı ve acı geçiştirilmemelidir yoksa daha ağır bir sonuçlarla karşılaşılabilir. Bir birey olarak bu konularda bilinçli olmamız gerekmektedir diye düşünüyorum. Pankreas hastalıklarında erken teşhis çok önemlidir. Bilindik olan 3 tane pankreas hastalığı vardır;

 

İlki had pankreatit’dir. Bu hastalığın pankreas iltihaplanması sonucu ortaya çıktığı görülmüştür. Atak, şok veya şiddetli ağrılar belirtileridir. Bu iltihap safra kesesi taşlanması ve fazla alkol tüketiminin bir sonucu olarak bilinir. Bir diğeri ise müzmin pankreatit’dir. Bu hastalık da pankreas iltihaplanması sonucu oluşur. Belirtileri hazımsızlık, kilo kaybı olarak bilinir. Alkoliklerde görülür ama iyi beslenmemek sonucunda da oluşabilir. Sonuncu bilinen pankreas hastalığıysa pankreas kanseridir. Çoğunlukla erkeklerde görülür ve tedavisi zor olduğu için ölümle sonuçlanabilir. Sarılık, kilo kaybı gibi belirtileri vardır.

 

                Pankreas organına zarar verecek her şeyden kaçınmalıyız. Gördüğümüz üzere en büyük sorunları kötü alışkanlıklar oluşturmaktadır. Bizim için büyük görevleri yerine getiren pankreas, zarar gördüğünde ise bize de zarar verecek sorunlara yol açmaktadır. Büyüklerimiz hep derler ya pamuk ipliğine bağlı yaşıyoruz diye… Ne kadar inanmak istemesek de doğrudur bu söz. Bu yüzden mutlu ve uzun bir yaşam için kendimize ve sağlığımıza dikkat etmeliyiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Bel Ve Sırt Ağrılarının Nedenleri
Bel Ve Sırt Ağrılarının Nedenleri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
evde-el-bakimi
Evde El Bakımı

Kapat