Pilates Egzersizleri Kaç Kalori Verdirir, Yaktırır, Kilo Verilir mi?

Pilates Egzersizleri Kaç Kalori Verdirir, Yaktırır, Kilo Verilir mi?
26 Nisan 2015 tarihinde eklendi, 11.496 kez okundu.

Pilates Egzersizleri ile Kilo Vermek

 

Kilo vermeye karar verdiniz ve hangi egzersizlerin daha çok kalori yaktığını mı merak ediyorsunuz? Ya da pilates yaparak diyete eşlik edecek egzersizinizi tamamladıktan sonra kalori yakıp yakmadığınız aklınıza mı takılıyor? Sizler için pilates hakkında her şeyi tanımladık.

Geçmişi 100 yıla yakın olan Pilates kas esnekliğini ve vücut şekillendirmeyi en iyi şekilde başaran egzersiz bütünüdür. İçinde barındırdığı onlarca tür, yüzlerce egzersiz hareketi bulunur. Düzenli bir diyetin yanında uygulanan düzenli pilates seanslarıyla kilo vermek daha kolay hale getirilebilir ve pilates sayesinde kalori yakımı hızlandırılabilir.

Pilates aslında sağlıklı ve ideal kilosunda olan insanlarında yapması gereken bir egzersiz türüdür. Çünkü sadece kalori yakmak ve kilo vermek için değil kaslarımızın esnek olarak olması gerektiği gibi güçlü çalışmasına olanak sağlar. Başlangıç düzeyi ile başlanan Pilates’e sırasıyla orta düzey ve ileri düzeye geçerek devam edilir.

Her egzersiz programı gibi hemen en üst kademeden başlamanız ciddi kas rahatsızlıklarına neden olabilir. Ayrıca pilates yapmadan öncede ısınma hareketleriyle kaslarınızı buna hazırlamanız gerektiğini unutmayın.

 

Pilates Kaç Kalori Verdirir, Yaktırır?

 

Her insanın bünyesi ve metabolizması farklı olduğu için Pilates’in vücutta gösterdiği reaksiyonda farklı olacaktır. Ancak kaba taslak tabirlerle bir hesap yapılırsa başlangıç seviyesinde pilates ele alındığında 60 kg olan bir kişinin yapacağı 2 saatlik pilates çalışması ona 440 kalori yaktıracaktır. Tabi bu başlangıç seviyesi için olan kalori yakımı.

Pilates düzenli yapıldıkça yakılan kalori miktarı artış gösterecektir. Aynı kişi orta düzey pilates yapmaya başladığında 2 saatlik çalışma sonucu pilates’le yakmış olduğu kalori miktarı 768 olur.

Pilates çok yönlü bir egzersiz programıdır ve herkesin belli seviyelerde belli türlerini yapması gerekmektedir. Bunun için uzman bir danışmana başvurmanız sizin için en sağlıklısı olacaktır. Örneğin bacaklarınızda bir rahatsızlık varsa bacaklara daha az yüklenilen hareketlere ağırlık vermeniz gerekiyor. Ya da belinizle ilgili bir probleminiz varsa bazı hareketler sakıncalı olabilir.

Pilates ile kilo vermenin bir diğer artı unsuruysa kilonuz yani kalori miktarınız arttıkça verdiğiniz kaloride artıyor. Bu tıpkı daha büyük bir makinenin daha fazla enerji üretmesi gibi düşünülebilir.

60 kg birinin başlangıç seviyesiyle 2 saatlik çalışmasına 440 kalori yaktığını biliyoruz. Aynı çalışmayı 90kg birinin 2saat süreyle yapması yaklaşık 660 kalori yakmasını sağlayacaktır. Buradan anlaşıldığı üzere pilates ile zayıflamak mümkündür. Ancak bilinçli bir şekilde yapılması gereken bir egzersiz metodudur.

Kilo aralıklarına göre farklı kalori yakımı sağlayan pilates tek başına yeterli olmayabilir. En azından yakılan kalorinin kalıcı olabilmesi adına günlük merdiven ve yürüyüş aktiviteleriyle desteklenmelidir. Bu sayede yaktığınız kalori miktarı artacak ve aynı zamanda daha sağlıklı ve zinde bir vücuda kavuşacaksınız.

Pilates ile kaç kalori yakabileceğiniz sorusuna cevap buldunuz. Şimdi sırada deneyimli bir hocadan bir pilates programıyla güncel yağ dengenize göre bir diyet programı hazırlayarak pilates ile kilo vermeye başlamakta.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
gunesin-cilde-zararlari-nelerdir
Güneşin Cilde Zararları Nelerdir ?

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
sac-rengini-acma
Saç Rengini Açma

Kapat