Polen Alerjisine Karşı Alınması Gereken Önlemler

Polen Alerjisine Karşı Alınması Gereken Önlemler
17 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 1.690 kez okundu.

Polen Alerjisine Karşı Alınması Gereken Önlemler

Bahar mevsiminin gelmesiyle beraber “çiçektozu” anlamına gelen polenler havada uçuşmaya başlarlar. Sanılanın aksine polenler sadece bahar aylarında ortaya çıkmaz. Farklı bitkilerin polenleri farklı zamanlarda havaya yayılabilir. Gözle görülmeyen bu polenler kulağa korkutucu gelmeyebilir fakat polene karşı duyarlı olanlar yani polen alerjisi olanlar için korkutucu bir hale dönüşebilir. Bahar aylarında artış gösteren bu polenler, polene aşırı reaksiyon gösterenlerde hapşırma, burun akıntısı, gözlerde kaşınma ve gözlerin sulanması gibi etkiler bırakabilir. Polen alerjisinin diğer bir adı ise “bahar alerjisidir”.

Polenler nefes alıp verdiğimiz esnada solunum yollarımıza yerleşir. Alınması gereken kolay ama etkili önlemler vardır. Bunları hafife almamakla beraber her birine dikkatle uymak gerekmektedir. Polenler özellikle sabah saatlerinde havada yoğun olarak bulunur, bu yüzden sabah saatlerinde evi havalandırmamaya, çamaşırlarımızı dışarıda kurutmamaya ve mümkün olduğunca evden çıkmamaya özen göstermeliyiz. Evi havalandırmak yerine evde filtreli klima kullanılması, çamaşırların evin içinde kurutulması, dışarı çıkılacağı zaman mutlaka polen maskesi takılması, aynı zamanda gözlere yerleşen polenler için dışarıda gözleri koruyacak şekilde gözlük kullanımının önemi büyüktür. Araba ile çıktığınız seyahatlerde, pencere açılmaması ve arabanızda da filtresi olan klima kullanımı gerekir. Dışarıdan eve gelindiğinde ise kesinlikle aynı kıyafetlerle durulmamalı, banyo yapılarak kıyafetleri değiştirmek gerekir çünkü polenler saçlara da kolayca yerleşebilir ve uyku esnasında sizi rahatsız edebilir. Sigara kullanılmamalı ve sigara içilen ortamlarda durulmamalıdır. Parfüm, kolonya gibi kokulu maddeler kullanılmamalı ve uzak durulmalıdır. Spor yapanlar için ise gün içinde yaptığınız spor çok ağır olmamalı, olduğu takdirde alerjinizi tetikleyebilir. Yüksek kesimler ve deniz kenarlarında polenler az bulunduğundan bu tür yerler yaşamak ve tatil yapmak için önerilir. Rüzgârlı havalar polenin etrafa daha hızlı yayılmasını sağlarken, yağmurlu havalar polen alerjisi olan kişiler için müjdenin habercisidir. Çünkü havada bulunan polen sayısı bu zamanlarda azalır ve alerjik rahatsızlığı olan kişiler az da olsa rahata kavuşabilirler.

 

Tüm bu önlemlere rağmen hala aşırı derecede reaksiyon gösteriyorsanız çok geçmeden alanında uzman bir doktora gitmeniz ve verdiği ilaçları mevsim boyunca düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. Polen alerjisinden çok korkmamakla beraber hastalığı hafife almamalıyız. Polen alerjisi olup olmadığınızı bilmiyorsanız, kan ya da iğne testi yaptırabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
cilt-beyazlatma-2
Pirinç Yardımı ile Cilt Beyazlatma

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Avokado
Yağlı Ama Çok Sağlıklı Besinler

Kapat