Protein nedir?

Protein nedir?
24 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 3.833 kez okundu.

Protein nedir?

            Protein kaslarımızın yapı taşını oluşturan en önemli öğedir. Yapılarına göre farklılık gösteren işlevleri vardır. Amino asit ve peptit bağlardan oluşmuştur. Protein içinde farklı bileşen içermez, karbonhidrat ve yağlardan ayrılır ( yani vücut için kilo faktörü değil, kasların yapı taşını oluşturan vücudun temel bileşenidir).

            Protein en önemli özellik olarak vücudun doktoru gibi işlevsel hale gelir. Yaraların iyileşmesinde, vücudun sıcaklığında, enerji kaynağı olarak, hastalıkları karşı bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde büyük rol oynar.

Protein Yapısı

            Protein küçük ünitelerden oluşmaktadır. Bu üniteler proteinlerin yapı taşları olan amino asitlerdir. Günümüz de yaygın olarak bilinen yaklaşık 18-20 çeşit amino asit vardır. Proteinler bu aminoasitlerin limitsiz kombinasyonlar halinde birleşmeleri ile oluşurlar. Birçok protein yüzlerce aminoasitlerin zincir halinde birleşmesi ile büyük bir molekül haline gelirler.

Ne işe yarar?

            Protein genellikleri sporcuların ihtiyacıdır. Yoğun ağırlık idmanlarında (fitness,futbol,basketbol vs…) gibi sporlarda enerjimiz ve kuvvetimiz için gereklidir, dinç ve zinde kalmamızı sağlar. Doğa bulunan yiyeceklerden çok rahat olarak alabliriz fakat sadece protein olarak mümkün değildir. Yiyeceklerin içinde yağlar, karbonhidratlar ve proteinler mevcuttur.

            Protein düzenli ve sporla birlikte kullanıldığı taktirde, sağlıklı bir vücut, çeviklik,kuvvetimizdeki gözle görülen artış ve doğal olarak kilo yapımızda sabitleme, bunlar spor ile birlite proteinlerin vücudumuza sunduğu meyvesi …

Faydaları ;

Yukarda protein ve sporları yazmıştım: Atletler ve diğer sporcuların protein ihtiyacı diğer sporculardan fazladır. Antrenman sırasındaki ve sonrasındaki protein ihtiyacını karşılamak, kas oluşumunu hızlandırmak , bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılmalıdır.

Büyüme hormonu salgılanması: Sağlık için hormon seviyesi elzemdir. Yeterli miktarda protein alımı vücudun büyüme hormonu için gerekli yapı taşlarını almasını sağlar. Büyüme hormonu eksikliği, metabolizmayı yavaşlatır, kas kaybına ve çeşitli rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilir.

Metabolizma: Vücut, proteini sindirmek için daha fazla enerjiye gereksinim duyar ve metabolizmayı hızlandırır. Protein alımı olması gerekenden az olduğunda vücudun metabolizmayı harekete geçirerek yağın enerjiye çevirmesi zor bir hale gelir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
E-vitamini-cilt-maskesi
E Vitamini Cilt Maskesi ve Cilde Faydaları

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Gözleri Büyük Gösteren Makyaj Nasıl Yapılır5
Gözleri büyük gösteren makyaj nasıl yapılır

Kapat