Romatizmaya İyi Gelen Yiyecekler

Romatizmaya İyi Gelen Yiyecekler
21 Mart 2016 tarihinde eklendi, 1.910 kez okundu.

Romatizmaya İyi Gelen Yiyecekler

Romatizma bağışıklık sistemimizde meydana gelen bir takım sorunlar nedeniyle eklemlerimiz de iltihaplanma oluşmasıyla meydana gelen bir hastalıktır. Bu hastalığa karşı doktor gözetiminde tedavi olabiliriz veya kendi beslenmemize dikkat ederek romatizma ağrılarının kesilmesini sağlayabiliriz. Romatizma hastalığına iyi gelen besinler şunlardır;

 Nar özü: Son zamanlarda yapılan deneylerde nar özünün romatizma hastalığına çok iyi geldiği ve romatizma ağrılarını kestiği belirlenmiştir. Nar özü eklemlerdeki şişlik ve iltihaplanmayı engelleyerek romatizma ağrılarının oluşmasını engellemektedir.

 Balık; Tam bir o mega 3 kaynağı olan somon ve ton balıkları içerdiği yağ asitleri sayesinde romatizma hastalığına çok iyi gelmektedir. Balık düzenli olarak tüketildiğine romatizmanın oluşmasını ve yayılmasını engellemiş olur.

 Yumurta; İçinde bol miktarda protein ve sülfür bulunan yumurta tam anlamıyla romatizmanın bir numaralı düşmanıdır. Çünkü sülfür dokular, eklemler ve kaslar için çok önemlidir ve iltihaplanmayı engeller. Ayrıca yumurtanın içinde bulunan B vitamin kas dokularının gücünü korumasına yardımcı olmaktadır.

Hodan otu ve Frenk üzümü; İltihaplanmayı önleyen bir başka madde omega 6 yağ asididir. Hodan otu ve Frenk üzümü omega 6 yağ asidi bakımından oldukça zengindir. Bu yüzden romatizma ağrıları olan ve eklemlerde şişlik ve iltihaplanma olanlar mutlaka hodan otu ve Frenk üzümünü fazla aşırıya kaçmadan düzenli bir şekilde tüketmelidir.

Tahıl: İçinde barındırdığı doğal kimyasallar sayesinde romatizmanın yol açtığı eklem yanmaları ve romatizmal ağrılarınız hafifleyecektir.

Kekik: Romatizmaya iyi gelmesi ile genelde bilinen kekik sayesinde vücutta bulunan diğer yağlar parçalanmaya başlar. Özellikle banyoda iken kekik sürebilirsiniz.

Zencefil: Kan damarlarının genişlemesini sağlayarak daha hızlı dolaşmasını sağlar. Bu sayede romatizma ağrılarının ve yanıkların tedavisinde kullanılır.

Frenk üzümü:  Frenk üzümünün yapraklarını kullanarak elde edeceğiniz sıvı ile romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Biber: Bir avuç biberi alın ve özellikle eklem yerlerinize ovuşturarak sürün bu sayede kan dolaşımınız hızlanacaktır. Romatizma ve eklem yerleri ağrılarını dindirir.

Kavun: Özellikle C vitamini açısından zengin olan kavunun bir yarım boyu ile günlük ihtiyacınız olan C vitamini karşılayabilirsiniz. İçerisinde A vitamini ve betakaroten içermesi nedeni ile vücudunuzu temizler ve romatizmaya iyi gelir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Fondöten
Fondöten Sürerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Su ile zayıflama
Suyun Zayıflamaya Olan Etkileri

Kapat