Saç Kremi ile İlgili Bilmedikleriniz

Saç Kremi ile İlgili Bilmedikleriniz
30 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 2.263 kez okundu.

saç-kremi-2

Saçınızı yıkamanız sırasında, saçlarınızın daha yumuşak, hacimli ve düzgün görünmesi için kullandığınız kremler, ayrıca saç durumunu olduğundan daha düzgün bir şekle getirerek bakımını da yapmaktadır. Genelde bu tarz kremler, saçın şampuanlanıp tamamen temizlenmesinden sonra kullanılıyor. Yine saç kremlerinin asitlendirme, nemlendirme ve parlatma gibi özellikleri de bulunuyor. Kimi saç kremleri, içeriğinde bulundurduğu maddeler yüzünden uzmanların kontrolü altında sadece güzellik kliniklerinde kullanılmalıdır. Saç kremlerinin içerisinde hangi maddelerin olduğunu ve özelliklerinin neler olduğunu merak ettiniz değil mi? Cevabı burada…

saç-kremi-3

  • Saç kremlerinin yapısında yer alan humektan, nemi tutarak saçın beslenmesini sağlar.
  • Kimi saç kremlerinin içerisinde protein mevcuttur. Proteinler saçı tamir eder ve kırıkların daha güzel görünmesini sağlar. Kremler içerisindeki kertin, saç hücrelerine yol alarak bu bölümde saçı güçlendirir ve sorun varsa sorunu giderir.
  • Kremlerin içeriğinde bulunan asitlerin görevi ise saçın parlak olmasını sağlamaktır. Ayrıca saçtaki pH değerininde dengelenmesinde önemli rol oynar. Geçmişten beri bayanların saçlarını sirke yardımıyla yıkamasında ki sebep budur.
  • Saç kremlerinde bulunan polimer isimli maddeler, saçın yumuşamasını sağlayarak dolaşmaları engeller. Bu sayede karışmayan ve daha sağlıklı bir saça sahip olursunuz.
  • Isıya karşı koruyucu özellikleriyle kremi sürdüğünüz dakikadan itibaren, saç kurutma makinesi gibi sadece ısı veren aletlerin saça verdiği zararlı etkiyi azaltmış oluyoruz. Polimer maddeler, saçın bütün yüzeyine yayılarak, saçın yüksek sıcaklığa karşı dirençli olmasını sağlar.
  • Bazı ürünler içerisinde siklometikon isimli maddeler yer alır. Bu maddeler yapısında silikon bulundurması ile saça doğru gelen ışığı geriye yansıtır ve saçın ışıltılı ve parlak olmasını sağlar.
  • Kremlerin birçoğu UV ışınlarına karşı saçları korur. Böylece zararlı etkiler saça ulaşamaz.
  • Kremlerin daha güzel kokması için içeriğinde parfüm ve yumuşatıcı etkisiyle gliserin de yer alır. Sağlıklı saç kremlerinin pH oranı 3.5 ile 4.5 değerleri arasında olmalı.
  • Saç kremini kullanmayı istemeyen bayanlar, insan yapısının doğal yağına en benzer olan içeriklere sahip badem yağı ve zeytinyağını saçlarına uygulayabilirler. Bazı durumlarda saç derisi, kendi yağıyla saçın bakımını ve korumasını yapamaz. Bu yüzden dışarıdan yardım almanız gerekir. Badem yağı ve zeytinyağını, saç derisinden uçlara kadar masaj yaparak iyice yedirmeniz gereklidir. Böylelikle saç doğal yöntemler ile beslenecek ve daha parlak bir görüntü alacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
kahvalti-neden-onemli
Kahvaltı Neden Önemli?

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
kıvırcık Kına Saç Modelleri
Kına Gecesi Saç Modelleri

Kapat