Saç Yapısını Bozan Uygulamalar

Saç Yapısını Bozan Uygulamalar
22 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 2.270 kez okundu.

Kadınların en çok uğraştığı ve önemsediği güzellik silahlarından biri saçlarıdır. Fakat güzellik için yapılan bazı uygulamalar saçın yapısını bozarak, onarılamayacak ya da uzun vadede düzeltilebilecek hale gelmesine neden olmaktadır. Sadece geçici süreliğine güzel görünebilmek için yapılan bu yıpratıcı uygulamaların saçta kalma süresi, onarılması için verilen sürenin yarısı kadar bile değildir. Peki, çok yaygın olan bu uygulamalar nelerdir?

saç-yapısı

Renk Açma İşlemleri
Saç rengini açmak ya da saçı ağartmak için yapılan uygulamalar, saç derisine ciddi zararlar vermektedir. Zarar gören saç derisi pullanma, dökülme gibi sorunların meydana gelmesine neden olacaktır. Bunun yanında saç asla doğal rengine dönemeyecek ve yıpranmaya iki kat daha müsait hale gelecektir.

Perma
Saçlara kıvırcık görünüm vermek için yapılan bu ‘kalıcı’ uygulamanın süresi tahmin edildiği kadar uzun değildir. Ancak uygulama yapılırken verilen aşırı ısının saç tellerine ve derisine verdiği zarar ancak yoğun bir bakımla giderilebilmektedir. Bu işlemden kısa bir süre sonra saçlarınız kırık içinde ve mat bir görünüme sahip olacaktır.

Düzleştirici, Maşa Kullanımında Sıklık
Nadiren kullanıldıklarında sorun teşkil etmeyecek olan bu geçici uygulamalar, sık kullanımda kalıcı hasara sebebiyet vermektedir. Saç uçlarının püskül püskül olarak, çatal görünüme sahip olması, matlaşması ve renginin açılması bunlardan bazılarıdır.

saç-yapısı-3

Saçı Gergin Şekilde Toplamak
Moda adı altında yapılan bu işkence özellikle gerilen ön kısımdaki saçların zamanla dökülmesine sebep olacaktır. Aynı zamanda hava almayan saç dipleri yüzünden saçın uzaması yavaşlayarak, kepeklenme sorunu peyda olacaktır.
Sık Sık Saç Taramak
Saçları düzenli olarak taramak hava alıp, canlanması için yararlı olacaktır. Fakat tarama işlemini abartarak, sertçe ve sık sık saç taramak kırılmalara, saçta seyrekleşmelere neden olacaktır.
Kaynak, Postiş Kullanımı
Direk zararı olmasa da bakım yapmayan kişilerin doğal saçlarının zarar görmesine neden olmaktadır. Bu tarz ek kullanımı yapan kişilerin doğal saçlarına ve ek saçlara düzenli bakım yaptırması gerekmektedir. Aksi halde seyrekleşme, kepeklenme sorunları meydana gelecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
dudak-catlaklarina-cozum-onerileri
Dudak Çatlaklarına Çözüm Önerileri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
göğüs-büyüten-bitkiler
Göğüs Büyüten Bitkiler

Kapat