Saç Yolma Hastalığı Hakkında

Saç Yolma Hastalığı Hakkında
25 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 3.996 kez okundu.

Saç Yolma Hastalığı Hakkında

Saç yolma hastalığı olarak da bilinen tıptaki adıyla Triktillomani bir ruhsal problem olup takıntı ve zorlantı bozukluğu ile ilişkili bozukluklar grubunda kabul edilmektedir. Saç yolma hastalığı hakkında ilk tanımlamalar 1889 yılında saçlarını tutamlar halinde yolan bir hastanın bir tür psikolojik sorun olarak değerlendirilen bir hastalığının incelenmesi sırasında ortaya çıkmıştır.

Çoğunlukla strese bağlı bir hastalık olan saç yolmanın stresli yaşam ve çalışma olaylarından sonra başlaması ve sıkça rastlanmasıyla birlikte hastalığın oluşması uzun yıllar da alabilmektedir.

Anne çocuk ilişkileri arasındaki bozukluk da bu hastalığın oluşmasının nedenlerinden birisidir. Özellikle mükemmeliyetçi annelerin çocuklarında bu hastalığa sık rastlanmaktadır. Ayrıca ailelerin ilk çocuklarında, diğer çocuklara oranla daha fazla görülmektedir.

Bunun sebepleri arasında; kıskançlık, ilgi odağı oluşturabilme çabaları ve aile bireylerinin dikkatlerini çekebilme çabaları olduğundan bahsedilebilir. Bunun yanı sıra yakın zamanda sevdiği bir insanı kaybeden ve maddi olarak da büyük kayıplar yaşayan insanlarda da görülen bir hastalıktır.

Saç koparma(yolma) hastalığı kişilerin hayatını çekilmez hale getirebilir. Kişilerde sıkıntılara ve görünüşte açacağı tahribatla birlikte özgüven eksikliklerine neden olabilir. Çoğu hasta saç yolma hastalıklarını çevrelerinden saklama çabasıyla sosyal çevrelerinde kayıplar dahi yaşayabilir.

Bununla birlikte bu hastalık tedavisi olabilen bir hastalıktır. Terapiler ve ilaçlı tedavi yöntemleri bu hastalığın engellenmesinde başlıca yöntemlerdir. Terapiler; öncelikle kişiyi bu hastalığa iten davranışların ortaya çıkarılmasıyla birlikte hastaya bu davranışları unutturacak sosyal yetiler kazandırmayı çabalamaktadır.

Bunları yaparken de hastaların sevdiği ve benliğine yatkın becerileri kazanmasına ve uygulamasına dikkat edilir. Bu tedavinin avantajları; hastalara uygulanmasında hastalardaki kısa dönemde ve hızlı bir biçimde rahatlamalarıyla alınan sonuçlarla birlikte ilaçlı tedavin yan etkilerinden de uzak kalmalarıdır. Buna bağlı olarak uygulanış zamanının uzunluğu ve belli bir efor sarf etmeleri gerektiği için ilaçlı tedaviye nazaran hastaların ikinci tercihleri durumundadır.

İlaç tedavisinde ise hastalığın belirtileri hafifletilmeye ve gizlenmeye çalışılmaktadır. Bunun yanında ilaçlı tedavinin etkileri her daim tartışma konusu olmuştur. Kimi hastaların bu tedaviye tam cevap vermeleriyle iyileşmeleri mümkün olurken kimi hastalar da ise hiçbir değişiklik görülmemektedir. İlaç tedavisinin saç yolma dürtülerini azalttığı fakat kesin olarak bu dürtüleri bitirmediği de karşılaşılan bir durumdur.

Bu tedavi yöntemleri dışında kişilerin yaptıkları yanlışlar da vardır. Çözümü kuaförlerde aramak gibi. Bunun büyük bir yanılgı olduğunu ve bu hastalığın olası tedavi sürelerini uzattığı su götürmez bir gerçektir.

Bu hastalıkla saçlarını kaybeden hastaların,tedavi sonrasında bu davranışları tekrarlamadıkları ve saç derileri kelliğe neden olabilecek kadar tahrip olmamışsa saçlarının köklerinden tekrardan uzamaya başladıkları görülmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Suna Dumankaya İle Cilt Bakımı
Suna Dumankaya İle Cilt Bakımı

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Sağlık İçin Neler Yapılmalıdır
Sağlık İçin Neler Yapılmalıdır?

Kapat