Saçlarımızı Ne Sıklıkla Yıkamalıyız?

Saçlarımızı Ne Sıklıkla Yıkamalıyız?
18 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 2.617 kez okundu.

Saçlarımızı Ne Sıklıkla Yıkamalıyız?

Saçlarımızı ne sıklıkla yıkamalıyız? Sorusunun cevabı saç tipi, saç derisi türüne göre değişecektir. Saçları sık ve ya seyrek yıkamak kişinin kişisel kararıdır. Ancak bu seçimlerini yaparken saç yapılarını ve türlerini dikkate almaları kendi saç sağlıkları için son derece önemlidir. Saç bakımı günümüzde en çok ihmal edilen şeyler arasındadır. Özellikle erkekler bu alanda kendilerine fazla dikkat etmezler. Bayanlarsa erkeklere oranlar daha dikkatli olmaktadır. Saç bakımı özellikle şampuan ve uygun krem seçimi ile daha başarılı bir hal almaktadır.

Saçları sık yıkamak saça zarar verir. Çünkü saçlarımızı yıkadığımız şampuanların çoğu petrol ürünüdür. Bu yüzden saçlarımıza sık uygulamak bu zararı arttırır. Bazıları için saç yıkamak el yüz yıkamak ve diş fırçalamak gibi günlük hayatın bir parçası. Bu alışkanlığından vazgeçemeyenler, şampuanlarının içine bebek pudrası ekleyebilirler. Bebek pudrası şampuanınız da ki bazı zararlı maddeleri emerek zararını azaltacaktır. Saç yıkama gerekliliği saç yapısına ve türüne göre değişiklik gösterir. Yağlı ve düz saçlar daha çok yıkama isterken, kıvırcık ve kalın telli saçlarda bu sıklık azalabilir.

Saçı çok sık yıkamak kadar az yıkamakta saça zarar verir. Gerekli sıklıkta yıkanmayan saç yağlanır. Bu yağlanma saç diplerinin hava almasını engellediği için zarar verir. Böylece saç matlaşır, zayıflar ve dökülmeye başlar. Bu yüzden her saç en azından 3-4 günde bir yıkanmalıdır. Saçlarınızı yıkamak için illa şampuan kullanmak zorunda değilsiniz. Saç tipinize uygun sabunlarla da saçınızı temizleyerek bakımını sağlayabilirsiniz.

Saçlarınızı sık yıkama alışkanlığınızdan vazgeçemiyorsanız ya da gereksinim duyuyorsanız. Saç sağlığınızı korumak için 1 ve ya 2 haftada bir saç bakımı yapabilirsiniz. Bu bakımı yaparken de saç cinsi ve türüne göre bakım seçimine dikkat etmeniz çok önemli. Piyasada satılan birçok ucuz ve pahalı bakım ürünü mevcut. Unutmayın bir ürünün pahalı olması onun iyi bir ürün olduğu anlamına gelmez. Önemli olan size uygun olmasıdır. Ayrıca sadece piyasada satılan ürünlerle bakım yapmak zorunda değilsiniz. Evdeki malzemelerle hazırladığınız bakım kürleriyle de aynı sonuçları yakalamak mümkün. Bunun için iyi bir araştırma yapmanız yeterli olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Akdeniz Diyeti Nedir
Akdeniz Diyeti Nedir?

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Kilo Verirken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Kilo Verirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kapat