Saçlarınızı Besleyecek Besin Önerileri

Saçlarınızı Besleyecek Besin Önerileri
29 Ekim 2015 tarihinde eklendi, 2.463 kez okundu.

saç-besleyen-besinler

İnsan vücudunun en önemli yerlerinden birisi de saçlardır. Bir insanın dış güzelliğinin en önemli figürü olarak tanımlayabiliriz. Müthiş bir vücuda sahip olabilirsiniz, gözleriniz ışıl ışık parlıyor olabilir veya surat güzelliğine sahip olabilirsiniz. Ama saçlarınız vücudunuzla uyumlu değilse güzelliklerinizin hiçbiri önemli değil. O yüzden saçlarınıza bakım yapmayı ihmal etmemelisiniz. Sadece bakım yapmakta yeterli değil. Doğru beslenmiyorsanız eğer saçlarınız sönük kalabilir. Kimyasal ürünler ile uğraşmak yerine doğru besinler ile beslenirseniz, saçlarınız sağlıklı olacaktır.
Saçları Besleyen Besinler:

 

Beyaz Et: Kümes hayvanlarının etlerindeki protein değeri yüksektir. Protein doğrudan saçı beslediği için haliyle saçlar için önemli bir besin kaynağı oluyor. Protein olmayan ürünler tükettiğiniz zaman saçlarınız güçsüz ve soluk renkli oluyor. Yemeklerinizde bol bol tavuk ürünleri tüketin.
Somon Balığı: Somon balığı, içerisinde yüksek kaliteli protein, B12 vitamini, demir ve omega-3 yağ asitleri bulundurduğu için saç dersini güçlendiriyor ve daha sağlıklı bir hal almasını sağlıyor. Balık tüketmeyi sevmeyen kişiler, yemeklerinde iki kaşık keten tohumu kullanabilir.
Yumurta: Proteinin en yoğun olduğu besindir. Ayrıca içerisinde B12 vitamini ve biotin bulunduruyor. Bunlarda sağlıklı bir saç için gerekli olan mineral ve vitaminlerdir.
Koyu Yeşil Rengindeki Sebzeler: Brokoli, ıspanak gibi koyu yeşil rengindeki sebzelerde A ve C vitamini bolca bulunur. Ayrıca bu besinlerde demir ve kalsiyum yüksek miktarda.
Tam Tahıllar: Sağlıklı saçlar için çinko, demir ve B vitamini gerekli. Tam tahıllar içerisinde de bu vitamin ve minerallar bolca bulunuyor.
Havuç: A vitamini bakımından oldukça zengin olan havuç, saç derisini güçlendirmekte.
Yarım Yağlı Süt ve Süt Ürünleri: Yarım yağlı süt ve süt ürünleri, mineral ve kalsiyum bakımından zengindir. Saçın daha sağlıklı olması için kalsiyum ve mineraller depolamamız için düzenli olarak yarım yağlı süt ve süt ürünlerini tüketmeliyiz.
Baklagiller: Yoğun protein depoladıkları için saçın hızlı uzaması ve sağlığı için önemli olan baklagiller, yine içeriğinde bol miktarda çinko, biotin ve demir bulunduruyor. Baklagilleri fazla tüketmeyen kişiler en azından haftada 3-4 kase mercimek çorbası tüketmeliler.
Ceviz: Doğal selenyum kaynaklarından birisi olan ceviz, içeriğinde bulundurduğu omega-3 yağ asidi ve alfalinolenik asidi yüzünden saç için en önemli besin kaynaklarından birisi oluyor. Yine ceviz gibi önemli çinko kaynağı olan badem, kaju, Pekan cevizi gibi ürünleri de tüketmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Gripten Korunmak İçin Diyet Önerileri
Gripten Korunmak İçin Diyet Önerileri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Sütle Hazırlanan Güzellik Maskeleri
Sütle Hazırlanan Güzellik Maskeleri

Kapat