Saçlarınızın Sağlığı İçin Yapmanız Gerekenler

Saçlarınızın Sağlığı İçin Yapmanız Gerekenler
25 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 2.082 kez okundu.

Birçok kadın saçlarının sağlıklı parlak ve dökülmeyen yapıda olmasını ister. Fakat bilinçsiz yapılan diyetler ve şeker oranı yüksek gıdalar tıpkı vücudumuz gibi saçlarımızın da sağlıksız olmasına neden olmaktadır. Elbette ki zayıf, kuru, cansız saçları etkileyen başka faktörlerde vardır. Bunlar arasında besin eksiklikleri stres hormonal değişiklikler de etkendir. Bu konuda uzmanlar ise sağlık için yapılan diyette bile mutlaka beslenme uzmanının tavsiyelerine uyulmasının altını çiziyor. Yine uzmanlar sağlıklı parlak saçlara sahip olmak isteyen kadınların ıspanak, yumurta, tatlı patates, havuç, istiridye, orkinos, tavuk, mercimek tüketilmesini önermektedir. Şimdi uzmanların önerdiği besinlerin faydalarına kısaca bakalım.

Saç Sağlığıİstiridye:
İstiridye çinko yönünden oldukça zengin bir türdür. Ayrıca vücut içinde önemli bir antioksidandır. Saçın dökülmesine engel olur ve bunun yanı sıra saçlarınızın büyümesine de yardımcı olmaktadır.

Yumurta
Yumurta tüketmeniz size yüksek protein sağlar. Protein ve biyotin içeren yumurta saç derisini beslediği gibi içerdiği B vitamini ile de saçın büyümesine yardımcı olur.

Orkinos
Sağlıklı ve parlak saçlar için gerekli olan omega-3 yağ asitleri içerir.

Ceviz
Biotin açısından oldukça zengin bir çerezdir. Biotin, saç güçlendirip saç kaybını azaltarak saç büyümesini artırmaya yardımcı olur.

Havuç
Sadece gözler için olan faydasını biliriz, bunun yanı sıra havuç saçınızdaki doğal yağları da korur ve parlak gözükmesini sağlar.

Kümes hayvanları
Protein açısından zengin olan tavuk da sağlıklı saçlar için gerekli bir besindir. Öyle ki yeterli protein almamak zayıf ve kırılgan saçlara neden olur.

Somon
Omega 3 yönünden oldukça zengin olan somon, saç köklerinin sağlam olmasını sağlar.

Ispanak
B, C, E vitaminleri açısından zengin olan ıspanak özellikle çocuklara küçük yaşlarda sevdirilmelidir. Çünkü ıspanak potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum içeren sağlıklı bir besindir. Sağlıklı saçlara sahip olmak için mutlaka tüketilmelidir. Özellikle demir açısından oldukça zengin olan ıspanak saç köklerinede oksijen sağlar.

Mercimek
Mercimek de çinko, biotin ve protein açısından zengindir. Protein, gerçek saç tellerinin güçlenmesine yardımcı olur.

Tatlı patatesler
Beta-karoten dolu bir besindir ve bu A vitamini içeren tatlı patates saç derisini güçlendirmede oldukça etkili bir gıdadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
İftarda Yediklerimizin Önemi
İftarda Yediklerimizin Önemi

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
10-gunde-3-kilo-verdiren-diyet
10 günde 3 kilo zayıflatan diyet listesi

Kapat