Sağlık İçin Neler Yapılmalıdır?

Sağlık İçin Neler Yapılmalıdır?
20 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 2.705 kez okundu.

Sağlık İçin Neler Yapılmalıdır?

Günümüzde insanlara sağlıklı kalabilme adına ne yapıyorsunuz diye sorduğumuzda, duyduklarımız gözlerimizi yuvalarından fırlatacak cinsten oluyor. İnsanlar sağlıkları için ya markete kadar yürüdüklerini ya da otobüs durağına kadar yürüdüklerini ifade etmekteler. Sağlıkla sporu özleştiriyoruz diyeceğim. Ama aldığımız cevaplar sporun da içeriğini doldurur cinsten değil.

Dünya, sağlıktan bahsederken üçe ayırarak; bedensel, ruhsal, sosyal olarak nitelendirmiş. Yani vücut işlevsel olarak görevlerini yerine getirebilmeli. Ruhsal olarak ise bulunduğu yaş kuşağının gerekliliklerini yapabilen, hayatta bir duruşu olandır. Sosyal olarak, halk arasındaki tabiriyle oturup kalkmasını bilen, sosyal sorumluluklarını yerine getirebilen insandır. Dünyada sağlık denildiğinde bu üçü ayrılmaz bir bütündür.

            Sağlık, her bireyin sözde önemsediği ama tıpkı zaman gibi kıymetini bilemediği değerlerindendir. Bireyler hayatta başarılı olabilmek adına sağlıklarından ödün verirler. Ülkemizde yakınlarımızdan da gördüğümüz bir dizi gerçek vardır. Genç yaşta gençliğin vermiş olduğu delikanlılıkla gözünü kırpmadan, ağır işlerin altına giren insanlar, rahatlık hayallerini emekliliğe saklayarak, sağlıklarını hiçe sayarak çalışırlar. Yaşları orta yaşı geçtiğinde ise asıl gerçeği anlarlar, emekli olduklarında artık o gençliklerindeki bedensel ve ruhsal sağlıkta olamayacaklar. Birçoğunun ağzından “ömrümüz çalışmayla geçti” sözünü duyarız. Bu onların, hayatlarının kıymetini bilemeden yaşadıklarının açık örneğidir. Bunun başka yolu yok mudur? Hayatta sağlıklı ve mutlu yaşamanın yolu! Elbette var. İnsan her yaşın vermiş olduğu güzelliklerin tadını alarak da hayatını idame ettirebilir.

Tabii ki bilinçli olursa! Rahatlığımız için attığımız adımlara dikkat edersek bu sorunu aşacağımıza inanıyorum. Eskiden insanlar beş altı kilometrelik mesafeleri yoldan saymazlar ve binek kullanmazlarmış. Şimdi herkesin altında araba, bırakın beş altı kilometreyi iki adımlık yere arabayla gidilir oldu. O yürümenin faydaları, tadı unutuldu. Çarpık şehir yapılarında büyüyen insanımız vücutlarında birikmiş olan elektriği atamadıklarından ruhsal sıkıntılar yaşamakta ve yığınların içerisinde yalnız yaşamakta. Kendisini sanal ortamlarda mutlu etmeye çalışmakta. En yakınlarıyla olan ilişkisi bir market kasiyeriyle olan ilişkiye dönüşmektedir. Yani çocukluktan başlayarak sıkıntılar büyüyor. Aile içi iletişim ile sağlıklı yaşam başlar. Yuvada başlar sağlıklı yaşam, iletişimi güçlü bir ailede büyüyen bireylerin sağlıklarının da güçlü olacağını düşünüyorum.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
boyali-saclara-bakim
Boyalı Saçlar için Bakım

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
genital-bölge-3
Genital Bölge Kararmasına Son!

Kapat