Sağlıklı Şekilde 10 Kilo Vermek İsteyenler Buraya!

Sağlıklı Şekilde 10 Kilo Vermek İsteyenler Buraya!
13 Nisan 2015 tarihinde eklendi, 3.727 kez okundu.

Yaz ayları yaklaştıkça fazlalık kilolarınızdan kurtulmanız gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Şöyle bir 10 kilo verseniz her şey sizin için daha iyi mi olacak? O zaman doğru adrestesiniz. Size sağlıklı ve kalıcı bir şekilde 10 kilo vermenin sırlarını açıklayacağız.

Kadınlar özellikle yaz ayları başta olmak üzere yılın düzenli zamanlarında fazlalık kiloları olduğunu düşünürler. Bu yüzden çeşitli diyet girişimlerinde bulunurlar ve genellikle koyulan hedef 10 kilodur. ‘Şöyle bir 10 kilo versem’ cümlesiyle başlayan sohbetler bitmek tükenmek bilmez. Peki sağlıklı ve kalıcı olarak 10 kilo vermek nasıl mümkün olabilir. Şimdi yapılan yanlışları, yapılması gerekenleri ve dikkatli olmanız gereken noktaları sırasıyla anlatacağız.

Kalıcı 10 Kilo Vermek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Zayıflamak herkesin istediği bir şey ancak bunun için kalıcı çözümler üretmeyi kimse tercih etmiyor. Herkes kısa zamanda kilolarından kurtularak hayatına daha zinde devam etmek istiyor. Öncelikle bunun imkansız olduğunu kavramak gerekiyor. Bir diyetle 2 haftada 15 kilo vermeniz imkansızdır. Çünkü size kiloyu verdiren diyet değil beslenme alışkanlığınız, düzenli egzersizleriniz ve istikrarınızdır. Bir diyeti uygulamaya başladıktan 1 hafta sonra bugün diyete başlayalı 1 hafta oldu tadında kutlamalar yaparak patates kızartması, börek, pasta gibi yiyeceklerle kendinizi ödüllendirirseniz diyete başladığınız kiloya 2 kilo daha ekleyebilirsiniz.

Çünkü kilo almak kolaydır fakat vermek çok daha fazla zaman ve çaba ister. Örneğin yeme prensiplerinizi yarı yarıya azaltarak diyet yaptığınızı düşünebilirsiniz. Fakat normal hayat şartlarınız devam ederken hiç yemeseniz dahi en fazla haftada 1 kilo verebilirsiniz. Bu sizi başarısız olma hissiyle baş başa bırakacağı için sonrasında daha fazla yiyerek kilo alımına sebep olacaktır. Doğru beslenme programı ve doğru egzersiz tablosuyla sağlıklı şekilde 10 kilo vermeniz ortalama 2 ayınızı alacaktır. Eğer her kurala uyarsanız bu 10 kilo kalıcı olarak verdiğiniz bir yağ kitlesi olacak. Sebze, meyve, bolca su ve haşlanmış gıdalarla haşır neşir olacağınız bu 2 aylık süreç sizin bünyeniz için son derece önemli. İstikrarınızı kaybetmeyerek sonuna kadar kendinizi kontrol etmelisiniz.

Kilo Verirken Notlar Alın

 

Kilo vermeye karar verdiğiniz an kendinizle barışık bir şekilde bazı şeylerden feragat etmelisiniz. Örneğin çevrenizdeki insanlar pizza yiyebilir. Siz pizza seçimi yerine salata yemeli ya da tavuk sipariş etmelisiniz. Ancak şöyle bir şey yapmanız diyetinizin istikrarlı olması açısından son derece önemli. Diyete başladığınız günden itibaren küçük notlar tutun. Örneğin Pazartesi günü ne yaptığınızı, ne yediğinizi, egzersizi ne kadar yaptığınızı ve en önemlisi tahminen kaç kalori aldığınızı ve yaktığınızı yazmalısınız. Bunu günden güne alışkanlık haline getirirseniz sürekli olarak kendi grafiğinizi görme şansı yakalayarak yanlışlarınızı saptayabilirsiniz.

Günde 2000 kalori alıyorsanız bunu aniden 1000 kaloriye çekemezsiniz. Yada 2000 kalori aldığınız bir gün 1500 kalori yakamazsınız. Bu zaten sağlıklı bir işlem değil ve metabolizmanızı zorlayabilir. Ama bu notlar sayesinde ortalama hangi günler hangi gıdalarla ne kadar beslendiğinizi hangi egzersizlerin size daha faydalı olduğunu anlamanız mümkün olacak. Bu noktada koyacağınız gerçekçi hedefler çok önemli. Örneğin ilk ay 4 kilo hedef koyarsanız ve başarırsanız ikinci ay sizin için daha kolay geçecektir. Moral oldukça önemli diyet esnasında bunu unutmamak gerekiyor. Ancak ilk ay 10 kilo koyarsanız hedefinizi ve başarısız olursanız bu size kötü bir tecrübe olacaktır.

Besin Seçimleri Ve Kalori Kontrolü

 

Besin seçimi diyetin devamlılığı için çok önemli bir nokta. Diyetlerde kullanılan gıdaların protein ve mineral yönünden oldukça zengin, kompleks karbonhidratlar ve doğal yağlardan oluştuğu aşikar. O zaman kendi besin seçimlerinizi de bu yönde yaparken aynı zamanda yapacağınız değişiklikleri planlamalısınız: Örneğin mutfağınızdan yağlı yoğurdu, Ayçiçek yağını, çikolata ve dondurma gibi yeni düşmanlarınızı çıkartmanız gerekiyor. Mutfağınızı düşmanlarınızdan arındırdıktan sonra özellikle diyetin ana öğünleri için tavuk, hindi ve baklagillerle protein ihtiyacınızı karşılayın. Yulaflı ve tahıllı yiyecekler ve diyet bisküvileri ile karnınız acıktığında yatıştırmak için elinizin altında koz bulundurun. Ayrıca yağ ihtiyacınızı fındık, badem gibi kuru yemişlerle ve zeytinyağı kullanarak karşılayın. Bunun yanı sıra balık hem yağ dengeniz hem protein açısından size oldukça faydalı geleceği için mümkün olduğunca tüketmeye özen gösterin.

Besin değerlerinizi diyet tablonuzla şekillendirdikten sonra kalorinizi kontrol altında tutmanız gerektiğini unutmayın. Tuzdan uzak durun, şeker tüketiminizi dizginleyin. Her gün ortalama olarak aldığınız kalori miktarını hesaplayarak ona uygun bir egzersiz programı çıkartın. Ev işlerinizi yaparken dahi egzersiz yapabileceğinizi unutmayın ve buna zaman ayırmaktan çekinmeyin. Aksi halde diyet tam anlamıyla başarısızlıkla sonuçlanır. Uzmanlara göre 1000 kalorilik bir diyetin %20sini proteinler oluşturuyor. %60lık kısmı kompleks karbonhidratlar ve %20sini doğal yağlar. Metabolizmanızın tüm besinlere ihtiyaç duyduğunu unutmayın.

Diyet listeleri rastgele hazırlanabilen listeler değildir. Herkesin yağ dengesi ve metabolizma hızı farklıdır. Dolayısıyla herkesin ayrı bir diyet listesine ihtiyacı vardır sağlıklı ve kalıcı olarak kilo vermek için. Bunun için  bir diyetisyene yada beslenme uzmanına danışmanız en doğru tercih olacaktır. Biz sizlere sağlıklı ve kalıcı bir şekilde 10 kilo verirken dikkat etmeniz gereken noktaları ve atladığınız detayları derledik.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Gölgeli Makyaj Nasıl Yapılır1
Gölgeli makyaj nasıl yapılır

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
orumcek-agi-estetigi-fiyat
Örümcek Ağı Estetiği Nedir?

Kapat