Salatalık Gözlere Ne Gibi Faydalar Sağlar

Salatalık Gözlere Ne Gibi Faydalar Sağlar
14 Mart 2015 tarihinde eklendi, 9.491 kez okundu.

Salatalığın Göze Olan İlginç Faydaları

Salatalık bilindiği gibi yaz mevsiminde tüketilen, içerisinde bol su bulunan ve vücut direncini arttırarak hastalıklara karşı koruyan mükemmel bir sebzedir. Günümüzde doğal cilt bakımı adı altında yayınlanan her kitapta hatta akademik hazırlanmış makalelerde dahi gözlerine salatalık dilimi yerleştirmiş temsili kadın resmini görebilmeniz mümkündür. Bu durumun aslında çok önemli bir sebebi vardır. Mevsiminde toplanmış taze salatalık dilimlerini gözünüzün üzerine koyduğunuz zaman göz yorgunluğunuz önemli ölçüde alınmış olacaktır.

Gözlerde oluşan şişliklere de oldukça iyi geldiği bilinen salatalık ile göz sağlığınıza olumlu etkiler yapabileceksiniz. Salatalığın hiç bilinmeyen bir başka özelliği de bulunmaktadır. Bazı insanların gözaltlarındaki bölmede koyu renkli bir halka meydana gelmekte ve bu görüntü estetik açısından olumsuz görüntüler ortaya çıkarabilmektedir. Siz de gözlerinizin altında oluşan bu koyu renkli görüntüden tamamıyla kurtulmak istiyorsanız salatalıktan faydalanabilirsiniz. Göz için salatalık kullanımının bunun yanı sıra daha birçok faydası bulunmaktadır.

Gözlere salatalık Koymak

Salatalık özellikle göz yorgunluğu için kullanılan bitkisel bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Her sabah uyandığınızda gözlerinizde oluşan şişliğin önlenmesinde büyük olumlu etkiler yaratan salatalık dilimleri fazla tuzlu besinler nedeniyle gözlerde oluşan şişliklere de oldukça iyi gelmektedir. Bir nevi kocakarı yöntemi olarak algılansa da salatalık bilimsel olarak kanıtlanmış besin değerleri ve içeriğinde barındırdığı mineralleri ile her evin vazgeçilmezleri arasında yerini almıştır. Salatalıkta bulunan anti-inflamatuar özelliği sayesinde sadece göz çevrelerinde oluşan şişliklerde değil vücudun diğer bölgelerinde oluşan şişliklerde de gözle görülür derecede olumlu etki yapmaktadır.

Salatalığı kullanma amaçları kişiden kişiye değişmektedir. Eğer ki salatalık dilimlerini göz yorgunluğunuzu alması için kullanacaksanız ve gözlerinizde oluşan şişliklerden kurtulmak istiyorsanız salatalığı kullanmadan önce buzdolabında yaklaşık beş dakika kadar bekletmeniz tavsiye edilmektedir. Böylece salatalık bu süre zarfında ihtiyaçlarınıza tam manasıyla cevap verebilecek düzeyde kendini hazırlamakta ve göz yorgunluğunuzu tamamıyla ortadan kaldırmaktadır.

Salatalığın göze yararları saymakla bitmez. Mevsiminde toplanan salatalıkları buzdolabınızda en iyi şekilde tazeliğini bozmadan muhafaza edebilmeniz mümkündür. Çünkü serinlik yorulan gözleri çok daha hızlı ve etkili bir şekilde kendine getirebilmektedir. Salatalıkta askorbik asit diye bir etken madde daha bulunmaktadır. Bu etken madde diğer özelliklerine oranla çok daha ihtiyaç duyduğumuz ve en çok işimize yarayan maddedir. Askorbik asit sayesinde vücudumuzun deri tabakası altında biriken toksinli sular çekilir ve bu bölgeler toksinlerden olabildiğince temizlenir.

Aynı zamanda göz torbası diye tabir ettiğimiz gözün altında yer alan şişliklerde biriken nemlerin alınması konusunda da salatalık içerisinde bulunan etken madde oldukça işe yaramaktadır. Salatalık diliminin nasıl uygulanması gerektiği kadar nasıl kesilmesi gerektiği de oldukça önemli bir yere sahiptir. Salatalık dilimini hazırlarken olabildiğince ince kesmemiz gerekmektedir. Böylece salatalık dilimi gözümüzün çevresini iyice saracak ve göz altı torbalarımız ile etkili bir şekilde temas ederek maksimum fayda sağlayacaktır. Eğer ki salatalık dilimlerini normalden daha kalın yaparsanız bu dilimler cildinize çok daha küçük bir noktadan temas edecek bu da aldığınız faydayı düşürecektir. Gözünüze koymuş olduğunuz salata dilimlerini her 5 ya da 6 dakikada bir değiştirirseniz göz altı torbalarınızdaki şişlikler çok daha hızlı bir şekilde inecek ve aldığınız verim artacaktır. Şu an göz çevresi için salatalık kadar etkili olan başka bir doğal yöntem bilinmemektedir.

Göz Çevrelerinizdeki Koyu Halkalara Çözüm Getirin

Göz altlarında oluşan ve estetik olarak oldukça kötü bir görüntüye sebep olan hastalık ya da fiziksel bozukluk ile kalıcı olarak mücadele etmek istiyorsanız bunun doğal bir yöntemi var. Bildiğiniz gibi salatalık göz altlarında oluşan koyu tabakayı da önemli ölçüde geçirmekte ve yüz güzelliğinizi ortaya çıkarmaktadır. Ancak salatalık dilimlerini bu iş için kullanırken yanında destek alabileceğiniz çok önemli bir besi grubu daha bulunmaktadır. Bu besin grubu çiğ patatestir. Bu maskenin uygulama şekli şöyle olmalıdır. Öncelikle eşit miktarda ince doğranmış salatalık dilimini ve çiğ patatesi güzelce ezmelisiniz. Bu işlemin ardından elde ettiğiniz karışımı göz altınıza koyarak en az 15 dakika beklemeniz gerekmektedir. Bu işlemin ardından soğuk suyla yüzünüzü yıkamanız fazlasıyla yeterli olacaktır. Göz altı deriniz oldukça hassas olduğu için bu işlemi uygularken oldukça dikkatli davranmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Hassas Gözler İçin 7 Makyaj Sırrı
Hassas Gözler İçin 7 Makyaj Sırrı

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Gün Geçtikçe Neden Yaşlanırız
Gün Geçtikçe Neden Yaşlanırız?

Kapat