Sauna Kilo Verdirir Mi, Zayıflatır Mı, Saunanın Faydaları?

Sauna Kilo Verdirir Mi, Zayıflatır Mı, Saunanın Faydaları?
26 Nisan 2015 tarihinde eklendi, 5.421 kez okundu.

Sauna ile Kilo Verme Mümkün mü?

 

Eğer kendinize uygun bir diyet programını uyguluyorken birde ‘sauna ile daha hızlı kilo versem’ diye düşünüyorsanız acele karar vermeyin derim. Çünkü sauna kilo verdiriyor mu biraz muallak bir konu. Bu konuyu sizler için açıklığa kavuşturuyoruz.

Sauna bilindiği üzere aşırı sıcak bir ortam ve buhar sayesinde insan başta ter yoluyla olmak üzere açılmış gözeneklerinden sıvı kaybederek zayıflıyor. Ya da zayıflamıyor mu? Aslında bu konuda söylenecek şeyler tamamıyla göreceli.

Birincisi sauna kilo verdirtir fakat bunu tamamen su kaybı olarak sayabiliriz. Çünkü vücudumuzda kalori yakarak eritmemiz gereken yağlar hala yerlerinde duruyordur. Ancak sauna çıkışı tartıya çıktığımızda kaybettiğimiz su kadarını eksik görürüz. Dolayısıyla sudanda olsa kilo vermiş oluruz. Ancak o buharın etkisinden sonra vücudun isteği olan sıvıyı tekrar tükettiğimizde yine almış oluruz.

Bu pencereden baktığımızda sauna kilo verdirtmiyor. Yani en azından kalıcı olarak kilo vermek saunayla imkansız diyebiliriz. Ayrıca sauna çok dikkat edilmesi gereken bir ortamdır. Aşırı buhardan dolayı içeride bulunduğunuz süre zarfında fazla sıvı kaybı ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca var olan ve bilmediğiniz kalıtsal bir rahatsızlığınızı tetikleyebilir ve riskli durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Dikkatli olmakta fayda var.

Sauna’nın Faydaları Nelerdir?

 

Sauna sıcak buhar ortamıyla beraber insanın gözeneklerini açarak daha sağlıklı bir cilde sahip olmasına olanak sağlar. Ayrıca deri üzerinde ki zararlı toksinleri atarak değiştiremediğimiz elbisemiz olan cildimizin temizlenmesini tam anlamıyla sağlar.

Bir kalp rahatsızlığınız yoksa sıcak ortamda geçirilen bu süre kalbinizin daha hızlı çalışmasını sağlar. Bu damarların ve kan akışının daha aktif olmasına sebep olacağı için kalp ve damar sağlığı açısından son derece faydalıdır. Ayrıca damar tıkanıklığı olma ihtimalinizde düşer sağlıklıysanız. Fakat kalple ilgili bir rahatsızlığınız varsa kesinlikle uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Sauna ile kilo vermeye çalışmak yediğiniz besinleri yarı yarıya keserek ya da aç kalarak zayıflamaya çalışmakla aynıdır. Yani iki yöntemde sağlıklı değildir ve işe yaramaz. Kilo vermenin en sağlıklı ve kalıcı yolu dengeli ve doğru beslenerek düzenli egzersiz programlarınızla buna takviyede bulunmaktır. Bu sayede aldığınız kalori miktarı kadarını egzersizlerle yakabilir ideal kilonuza kavuşabilirsiniz. Sauna ile kilo vermeye çalışarak boşuna zaman kaybetmemiş olursunuz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
vucudumuzdaki-kasinti-nedenleri
Vücudumuzdaki Kaşıntı Nedenleri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Hafif Makyaj Modelleri11
Hafif makyaj modelleri

Kapat