Sedef Hastalığı Ve Tedavide İzlenecek Yollar

Sedef Hastalığı Ve Tedavide İzlenecek Yollar
19 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 2.274 kez okundu.

Sedef Hastalığı Ve Tedavide İzlenecek Yollar

Sedef bir deri hastalığıdır. Basit bir dille anlatmak gerekirse, insan vücudunun çeşitli bölgelerinde, deri altında belli büyüklüklerde izlerin oluşmasına denir. Bu hastalık genetik bir hastalıktır ve sıkça görülebilir. Boyutu ve tekrarlama riski kişiden kişiye değişen bu izler, vücudun her yerinde oluşabilir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sedef bir cilt hastalığıdır. Bu hastalığın vücudun diğer organlarına bir zararı yoktur. Birçok hastalıkta olduğu gibi sedef hastalığında tekrarlama olasılığı vardır. Genellikle 20-40 yaş grubunda ortaya çıkan sedef hastalığında izler genellikle dirsek, saç derisi, bel ve dizlerde görülmektedir. Bu izler kırmızı sınırlı, beyaz kabuklanmalar şeklinde olabildiği gibi, bazı durumlarda kırmızı alan üzerine iğne ucu büyüklüğünde beyaz iltihaplanmalar şeklinde de görüldüğü bilinir.

Sedef hastalığının çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Tedavide amaç hastalığı yavaşlatmak ve derinin kabuklanıp dökülmesini kontrol altına almaktır. Tedavi doktor kontrolünde kişinin yaşına ve sedefin şiddetine göre değişkenlik gösterebilir. Sedef hastalığı tedavisinde tıbbi tedaviler olduğu gibi doğal tedavi yöntemleri de vardır. Tıbbi tedavide doktor kontrolünde ultraviyole ışık tedavisi veya gerek görüldüğünde ağızdan alınan ilaçlara ihtiyaç duyulabilir. Bunun dışında krem ve losyonlarla kaşıntı giderilmesi ve dökülmelerin önlenmesi sağlanabilir. Doğal tedavi ise herkesin bildiği gibi güneş ışığıdır. Birçok sedef hastası güneş ışığından faydalanarak yaralarının küçülmesini sağlar. Fakat güneş ışığında fazla kalmak sedefin daha da alevlendirebileceği unutulmamalıdır.

BİTKİSEL YÖNTEMLERE KANMAYIN!

Bu gibi yöntemler ile hem zaman hemde maddi kayıp söz konusudur. Sedef hastalığı bireysel bir tedavi olduğundan bu hastalık boyunca ne gibi ilaç tedavisi uygulanacağı hangi hastalara hangi boyutlarda ilaçların tercih edileceği değişkendir bu yüzden bitkisel yöntemler diye adlandırılan bu tedavi yöntemi yanlış sonuçlara yol açabilir. İlaç seçimi yaparken ve tedavi süresinde belirleyici olan başlıca etmenler hastalığın yaygınlığı, belirtilerin yerleșim yeri, tırnakların tutulum șiddeti ve eklem tutulumu, daha önceki tedavilere verilen tepkiler, hastalığın nasıl seyrettiği gibi durumlardır. Tüm bunların yanı sıra hastalığa kapılan kişinin yaşı, cinsiyeti ve genetik özellikleri de uygulanacak olan tedavide göz önünde bulundurulmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Apandisit Nedir
Apandisit Nedir?

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Kas-Alma-Teknikleri-Nelerdir
Kaş Alma Teknikleri Nelerdir

Kapat