Şekeri Düşüren Yiyecekler

Şekeri Düşüren Yiyecekler
14 Mart 2016 tarihinde eklendi, 2.634 kez okundu.

Şekeri Düşüren Yiyecekler

 Şeker hastalığı çoğu vatandaşımızın ortak sorunudur. Bu hastalığa karşı doktor yardımları alınmakta ama bu yeterli olmamaktadır. Kişinin yediğine içtiğine dikkat etmesi gerekmektedir. Yoksa şeker hastalığı kişiyi tahmin edemeyeceği şekilde rahatsız edebilir. İşte bu yüzden şekerimizi düşüren ve dengeleyen yiyecekleri tercih etmeliyiz.

Bu yiyecekler;

Tarçın: Tarçın vücudumuzda birçok hastalığa iyi gelmektedir. Özellikle insülin etkisi göstermesi nedeniyle şeker hastalığına çok iyi gelmektedir. Tarçın bu özelliği sayesinde kan şekerini dengelemektedir.

Limon ve elma sirkesi: Limon ve elma sirkesi özellikle karbonhidratlı yemeklerle bir arada yenildiğin de şekeriniz eğer çok yüksekse hemen düşürmekte ve dengelemektedir.

Acı kabak: Acı kabak pankreasın insülin üretmesini sağlamaktadır. Acı kabak suyu her sabah düzenli olarak içilmelidir. Bu şekilde 2 ay boyunca tüketilmelidir.

Şeker hastalığına iyi gelerek şekerimizi düşüren ve dengeleyen diğer besin kaynakları: Çemen, Hint Bektaş’ı üzümü, siyah erik, mango yaprakları, köri yaprağı, guava meyvesi ve bamya vücudumuzda insülin üretilmesine yardımcı olarak şekerimizi eğer yüksekse düşürmekte veya dengelemektedir.

Şekeri Düşüren Diğer Besinler

Keten Tohumu:  Şekeri düşürmek için kullanılan diğer besinler arasında keten tohumu yer almaktadır. İçerisinde barındırdığı yüksek miktarda besin lifi ve sağlıklı yağ asidi sayesinde vücudun üretemediği pmhe-3 ve omega-6 yağ asitleri sayesinde vücudumuz için sağlıklı yaşam sunar.

Badem: Badem içerisinde barındırdığı sağlıklı yağlar ve zengin proteinleri sayesinde metabolizmanızı güçlendirecek ve  insülin direncinin kontrol altına alınmasına katkıda bulunacaktır. Sizlerde eğer şeker hastalığı ile mücadele ediyorsanız günde 10 yada 15 adet arası badem tüketebilirsiniz.

Tatlı Patates: Tatlı patates de kan şekerini sabit tutan besinler arasında gösterilmektedir.Bunun sebebi de içerisinde barındırdığı düşük glisemik indeks değeridir. Bir çok kişi tarafından diyet olarak da kullanılan patates kan şekerini yavaşça yükselttiği ve bir seviyeden sonra sabit tuttuğundan dolayı açlık hissini engelleyecektir.

Glisemik İndeksi Yüksek Bazı Gıdalar

Peki Glisemik indeksi yüksek ve tüketildiğinde kan şekerinin çabuk yükselmesine sebep olan ve kan şekeri sorunu yaşayan kişilere önerilmeyen besinler nelerdir? Bunlara göz atalım birde.

Pirinç gevreği, Beyaz ekmek, Baget, Kabak, Karpuz, Kavun ,Patates kızartması ,Beyaz pirinç, Dondurma

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
bakımlı-görünme-3
Basit Bakımlı Görünme Yolları

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
ebru-salli-guzellik-sirlari
Ebru Şallı Güzellik Sırları

Kapat