Şekerin Cildimize Verdiği Zararlar

Şekerin Cildimize Verdiği Zararlar
11 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 2.417 kez okundu.

Şekerin Cildimize Verdiği Zararlar

Şeker ya da bilinmeyen adıyla sakkaroz, dünyadaki çoğu bitkinin bünyesinde bolca bulunur. Şeker geçmişten günümüze insanlık tarihinde en önemli besinlerden bir tanesi olmuştur. Her türlü besinde kullanılır. Ancak bu kadar çok kullanılan besin olan şekerin diğer besinlerde olduğu gibi bazı zararları mevcuttur.

Vücudumuzun şekeri kullanma mantığı çok basittir. Herkesin bildiği üzere şeker vücudumuza enerji sağlar. Ancak şekeri fazla yer iseniz bu sizin için pekiyi sonuçlar doğurmuyor. Öncelikle enerji elde etmek için aldığımız şekeri vücudumuz muazzam bir şekilde metabolize eder, enerji fazlası aldığımız her şeker yakıt olarak vücutta depolanamadığından dolayı vücudumuzun genç görünümüne zarar verir. Ayrıca şekerler kolajenler ile bağ oluşturmaya bayılırlar ve bu bağ oluşumu cildin kırışmasına neden olur.

Şekerin vücudumuzdaki haritasını bilmekte bizim için bir artı olabilir. Ne kadar çok şekerli ürün tüketirsek o kadar çok şekere muhtaç duruma düşeriz tıpkı uyuşturucu gibi, çünkü vücudumuzda bulunan pankreasın aşırı insülin üretmesine neden olur ve bizi daha çok şeker yeme isteği uyandırır. Bu da kan şekerimizin yükselmesi anlamına geliyor zaten. Ayrıca pankreasın aşırı insülin üretimi erken yaşlılığın en büyük nedenidir. Kan şekerinin yükselmesi vücudumuzdaki kimyasal sürecin başlangıç düğmesidir ve bu kimyasal süreç başladıktan sonra şeker yükü hücresel iltihaplanmaya sonucunda kolejendeki yaşa bağlı zararları meydana getirir.
En temel zararlardan biri olan, Glikasyon. Glikasyonun sebebi genel olarak aşırı şeker tüketimidir. Verdiği en önemli zarar ise vücudumuzdaki dokuyu bozmasıdır. Vücudumuzdaki dokunun bozulması ne anlama geliyor peki? Öncelikle vücudumuzun özellikle genç yaşlarda bir sıkılığı ve elastikiyeti mevcuttur ancak çok şeker tüketen biriysek bu sıkılık ve elastikiyet erken yaşta vücudumuzu terk ediyor. Bu büyük zarardan kurtulmanın çözümü aslında çok basit şeker tüketimini azaltmak veya rafine şekerden vazgeçmektir. Ayrıca şekerin düşmanı olarak bildiğimiz soya tüketimi de şekerin cildimizin üzerindeki zararlı etkilerini ortadan kaldırmak için birebir.

Sonuç olarak, şekerin vücudumuz için olan zararları her gün her yerde konuşulan bir konu oldu zaten ve bende size burada cildimize olan zararlarından bahsetmek istedim. Size tavsiyem yapay şeker ürünleri (buzlu çay gibi içecekler, kola) yerine doğal şeker (meyve) ürünlerini tüketin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
kara-uzum-cekirdegi-faydalari
Kara Üzüm Çekirdeği Faydaları

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
sağlıklı-cilt-3
Sağlıklı Cilt için Sağlıklı Besinler

Kapat