Sigara İçmenin Cilde Zararları

Sigara İçmenin Cilde Zararları
7 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 1.554 kez okundu.

Sigara, içindeki yüzlerce zehirli madde ile vücudunuzu her geçen gün biraz daha zehirlemeye devam ederken, cildinize de zarar verdiğini biliyor musunuz? Her nefeste sigaradan çıkan dumandan en çok etkilenen cildiniz oluyor. Gözeneklerin içine girerek, cildin nefes almasını engelleyen sigaranın zararları bununla da sınırlı değil. Sigara içen kişilerin cildi, diğer kişilere oranla %50 daha erken yaşlanıyor. Hücre yenilenmesini engellediği ve hücrelerin ölmesine neden olan sigara, ince çizgiler ve kırışıklıklara davetiye çıkarıyor. Kuru bir cilde neden olan sigara, sadece iç organlarınıza değil, cildinize de büyük ölçüde zarar veriyor. Hem içeriden hem dışarıdan neden olduğu zararlar ile cilt daha yaşlı, daha solgun ve yıpranmış görünüyor. Sigara içen kişilerin cildi zaman geçtikçe daha sarı ve benzi atmış görünüyor.

Bayanlar bunu makyaj ile kapatmaya çalışsalar da, evde doğal halleri ile aynaya baktıklarında, ciltlerinin solduğunu, cilt problemlerinin arttığını gözlemleyebilirler. Sigara dumanı, gözeneklerin içine dolarak gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Bu da cildin hava almasını ve dolayısıyla da kendini yenilemesini engellemesi anlamına gelmektedir. Uzun yıllar sigara içen ve ardından sigarayı bırakan kişilerin, zaman içinde ciltlerinin düzelmeye başladığını gözlemleyebilirsiniz. Sigara içtiği süre boyunca ciltte sivilce ve akne problemi ile uğraşan kişiler, sigarayı bıraktıktan 4-5 ay sonra ciltlerindeki sivilce problemlerinin önemli ölçüde azaldığını hatta yok olduğunu söylüyor. Sigara içmenin cilde zararları ne yazık ki oldukça fazla.

Sigara içen kişilerde, cilt yüzeyinde, pullanma ve kızarıklıklar görülebilir. Bu kişiler, sigarayı bırakmaları durumunda bu kızarıklık ve pullanmanın önemli ölçüde azaldığını gözlemleyeceklerdir. Sigara, genç bir cildin en büyük düşmanıdır. Erken yaşlanmaya neden olan sigara dumanı, cildin olması gereken oksijen miktarını engellediği için cilt problemleri de sigaranın beraberinde gelir. Bu etkileri ne yazık ki zaman içinde ortaya çıktığından, ilk zamanlarda keyifle içilen sigara zaman içinde bağımlılığa dönüşür ve etkileri de birkaç yıl içinde kendini göstermeye başlar. Sigara içmenin cilde zararlarını öğrendikten sonra hala içmeye devam etmek istiyor musunuz?

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
en güzel 2015 Gelin Makyajı
2016 Gelin Makyajı Örnekleri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Siyah Nokta Maskeleri
Siyah Nokta Maskeleri

Kapat