Sinirsel Hastalıklar

Sinirsel Hastalıklar
2 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 1.882 kez okundu.

 SAKİN OL

Sinir krizleri kimyasal bozukluklara yol açmakta ve hormonları bozduğu için kanser ,ünser ,bağırsak sendromlarına neden olmaktadır. Beyindeki tümörlerin varlığı, kemoterapi ve radyoterapi uygulanmasının sonucunda,hamilelik sonrasında da bu sinir krizleri ortaya çıkmaktadır.

Sinir bozuklukları sonrası çeşitli sinirsel hastalıklar oluşmaktadır.Bunlar afoni – ses kaybı, yüz siniri felci, tıp dilinde palpitasyon denilen çarpıntı çeşitleri, epilepsi ,sindirim sistemi bozuklukları ve bunlara bağlı olarak gelişen birçok sinir sistemi bozuklukları vardır.Sinir sisteminde oluşan bu sinirsel hastalıklar birçok sıkıntıyı beraberinde getirir.Bu sıkıntılar iş ve sosyal hayatımızı olumsuz yönde etkiler.Yaygın bir sinir hastalığı olan migrene maruz kalan kişiler mide bulantısı, kusma ve ışığa duyarlılık yaşarlar.Bu da fiziksel aktivitelerini sınırlar.Kişinin yaşam kalitesi düşürür.Yine yaygın bir sinir hastalığı olan epilepsi içinde aynı durum sözkonusudur.Epilepsi beyin ve sinir hücrelerinin anormal elektrikli deşarjları sonucu ortaya çıkan tablodur.

Bu elektirklenme normal olursa herhangi bir sorun teşkil etmez. Anormal olduğu zaman ise halk arasında da bilinen sara nöbetleri oluşur.Bu konuda birçok doğru bilinen yanlış vardır.Kısaca değinmek gerekirse bu gibi bir durumda karşılaştığımızda öncelikle bilinçli bir ilkyardım uygulamalıyız.Hastaya rahat edeceği bir pozisyon sağlanmalı ve herhangi bir kusma oluşması ihtimaline karşı başı vücudundan yüksekve yan tutulmalıdır.Daha sonra hastanın nöbet geçirmesini kontrollü olarak takip edilmedir.Hastaya soğan koklatmak ,elleri ve ayaklarını bağlamak hastaya ilkyardımdan çok zarar vereceği unutulmamalıdır.

Sinir, beyin ve kas sistemine bağlı olarak gelişen hastalıklarda ilaç tedavisi mümkün olduğu gibi psikolojik tedavide etkili bir yöntemdir.Hastalığın çeşidi ve evresine göre birçok tedavi yöntemi uygulanabilir. Sonuç olarak sürekli gelişen ve değişen çağımıza yetişmek için sinir sistemimizi farkında olmadan zorluyoruz.Bu zorlamada sağlımızı kaybetmemize neden oluyor.Bu yüzden önce sağlımız sonra yetişmek zorunda olduğumuz hayat koşturmacası…

sağlığınıza her zaman dikkat etmeli ve sizi üzecek şeylerden kaçınmalısınız. Herhangi bir sorununuz olduğunda ilk iş doktorunuza başvurmalı ve gerekli önlemleri almalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Matwork Pilates İle Zayıflama
Matwork Pilates İle Zayıflama

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
yagli-ciltler-icin-evde-maske-yapimi
Yağlı Ciltler İçin Evde Maske Yapımı

Kapat