Siyah Noktalarla Savaşın

Siyah Noktalarla Savaşın
23 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 3.053 kez okundu.

Siyah Noktalarla Savaşın

Cildimiz dış görünümümüzü yansıtan vazgeçilmez bir organımızdır. Cilt sağlığı için birçok çalışmalar yürütülmektedir. Cilt problemleri ise kimi zaman bizler için can sıkıcı bir hal alabilmektedir. Elbette söz konusu problemler çoğu aman çözümü olan problemler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Cilt problemleri arasında en bilineni olarak bilinen siyah noktalar çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilmektedir.  Bilimsel olarak “Komedon” adıyla bilinen bu problem aslında cildin doğası ile ilgilidir. Cilt tabakasının altında yağ tabakası bulunmaktadır. Bu yağ tabakası ile kir tabakasının birleştiği noktalarda siyah noktalar görülebilmektedir. Daha bilimsel tabir ile bu problemlere ölü hücrelerin cildin doğal kanalları olan cilt gözeneklerini tıkaması sonucu ortaya çıkmaktadır. Yağlı cilt tiplerinde bu problem ile karşılaşma olasılığı artmaktadır. Genellikle yüzde ve burun bölgesinde görülmektedir.

Bu problem ile karşılaşma oranını azaltmanın aslında en basit çözümü cildimizi sıkça temiz tutmaktır. Bunun için cilt tipinize uygun çeşitli sabunlar kullanabilirsiniz. Sabuna erişme imkanı olamayan yerlerde sadece su ile gerçekleştirilen yıkamalar bile faydalı olmaktadır. Yüzün durulanması aşamasında soğuk su, sıcak suya nazaran daha çok önerilmektedir.  Tabii ki sadece yüzünüz değil elinizin de temiz olması önlem açısından çok önemlidir. Gün içerisinde birçok yere değmek durumunda kalan eller kolayca kirlenebilmektedir. Kirlenen eller ise yüz ile teması sonrasında kir oluşturmaktadır.

Diğer bir doğal temizleme yöntemi olarak ise elma sirkesi karşımıza çıkmaktadır.  Elma sirkesi ile suyu yarı yarıya karıştırmak kaydı ile problemli olan bölgeye uygulanması gerekmektedir. Ardından yaklaşık beş dakika bekleme süresi ile durulanması gerekmektedir.  Sirkenin antiseptik özelliği olduğu bilim çevrelerince söylenmektedir.

Söz konusu cilt problemine yönelik kimyasal çözümler de mevcuttur. Bunlar bir solüsyon olabileceği gibi bir bant şeklinde de sunulabilmektedir. Söz konusu ürünler eczanelerde ve cilt bakım ürünleri satan mağazalarda bulunabilmektedir.  Bantlar burun bölgesine yapıştırılarak ve bir süre bekletildikten sonra çıkartılara kullanılmaktadır. Genellikle geçici çözümlerdir. Diğer solüsyonlar ise düzenli kullanımı gerektirdiği için daha çok tedaviye yöneliktir.

Cilt problemleri ile ilgili unutulmaması gereken en önemli nokta temizliktir. Düzenli olarak temiz tutulan ciltteki problemler de azalacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
pembe Haşema Modelleri
Haşema Modelleri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
lazer-epilasyon-2
Lazer Epilasyonun Faydaları

Kapat