Spastik Kolon Nedir ?

Spastik Kolon Nedir ?
27 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 1.376 kez okundu.

İrritabl barsak sendromu yani halk arasında bilinen adıyla spastik kolon, bağırsakların fiziksel bir sorunu olmayıp bir çeşit işlevsel bozukluktur. Bu tür sorunu olan hastalarda şişkinlik, dışkılama bozukluğu ve ağrılar meydana gelir. Spastik kolon, ileride sizi rahatsız edecek ciddi bir soruna dönüşmez ama kişinin günlük hayatını olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Birçok kişi bu şikâyetleri olmasına rağmen bir doktora danışmaz ve hayatına bu şekilde devam eder. Spastik kolonun sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte sindirim sistemini ilgilendiren bir sorun olduğun kişinin yeme içme alışkanlığını akla getirir.

Bu hastalarda yapılan testler ile organlar tamamen normal görünür. Spastik kolon rahatsızlığının nedenlerinin başında ağır yiyecekler ile beslenilmesi, kişinin yeteri kadar lifli gıdalar yememesi, stres, alkol ve sigara kullanımı, aşırı miktarda yemek yeme, adet dönemi düzensizlikleri, bazı ilaçların kullanımı ve enfeksiyon kapma bulunur. Spastik kolon rahatsızlığının birkaç tane belirgin belirtisi vardır. Genelde kramplar halinde karın ağrısı gözlemlenir. Ağrılar belli aralıklarla bitebilir ve tekrar başlayabilir. Özellikle yemekten sonra ağrı hissedilir ve tuvalete gidildikten sonra bir rahatlama olur. Kişide bağırsaktan çıkamayan gazlar şişkinlik yaratır ve rahatsızlık verir. Kişinin bağırsak alışkanlıklarında değişiklik görülür. İshal ya da kabızlık yaşanabilir. Bazen dışkı ile birlikte mukus da gelebilir. Ayrıca incelenen bağırsaklarda herhangi bir sorun görülmemesi akla spastik kolonu getirir. Bunlardan ayrı olarak bulantı, sık sık idrar yapımı, nefes darlığı, çarpıntı, halsizlik, sırt ve baş ağrısı, cinsel ilişki esnasında ağrı ve adet dönemi ağrısı da spastik kolonun belirtisi olabilmektedir. Spastik kolonun tedavisinde belirgin bir yöntem olmamakla birlikte daha çok kişinin yaşam kalitesini arttırmaya yönelik bir yol izlenmektedir.

Şikâyetlerinizin yoğun olduğu dönemlerde bir hekime görünmeniz bağırsak faaliyetlerinizi düzenleyici ilaçlar kullanımınız için faydalı olacaktır. Asıl tedavi kişilerin kendi başlarına uygulayacakları düzenli bir beslenme programıdır. Yenilip içilene dikkat edilirse sindirim sistemi ve bağırsaklar daha rahat ve düzenli çalışacaktır. Esas olarak lifli gıdalara yönelmelisiniz ve sebze-meyve ağırlıklı beslenmelisiniz. Ayrıca sizde gaz ve şişkinlik yaratacak içeceklerden de uzak durmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
dogal-yollar-ile-aseton-yapma-evde-aseton-yapmak
Aseton Olmadan El-Ayak Ojesi Nasıl Çıkartılır

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Boyalı Saçların Bakımı Nasıl Olmalıdır
Boyalı Saçların Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

Kapat