Spor Yapmanın Faydaları

Spor Yapmanın Faydaları
30 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 1.640 kez okundu.

Sağlıklı ve zinde bir yaşam için her bireyin düzenli olarak spor yapması gerekir. Sporu sadece bir zayıflama aracı olarak görmemeli, aynı zamanda sporu hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz.
Spor yapmanın hem vücudunuzun dış görünüşüne hem de sağlığınıza çok önemli faydaları bulunmaktadır. Bu yüzden de hayatınızda mutlaka olması gereken bir aktivitedir.

 

sporun-faydaları

Spor yapmanın faydalarını daha yakından incelemek gerekirse; öncelikle sizin fiziksel açıdan aktif olmanıza yardımcı olur. Son zamanlarda artan kalp rahatsızlıklarını en aza indirir. Spor yaparken oksijen sınırınızda artacağı için kendinizi çok daha zinde hissedebileceksiniz. Nabzınızı da düzene sokmaya yardımcı olur. Ayrıca spor yapmak insanlardaki stresi azalttığı için mutlu olmanıza da yardımcı olur. Günümüzün en tehlikeli rahatsızlıklarından biri olan kanserinde riskini en alt seviyeye düşürür. Spor yaparken vücudunuzu yoracağınızı ve her yerinizin ağrıyacağını düşünüyor olabilirsiniz fakat tam tersi olarak spor yapan kişilerde; bel ve sırt ağrılarında büyük oranda bir azalma gözlemlenmiştir. Aynı zamanda spor yapan insanların bağışıklık sistemi de düzene girer ve güçlenmesine yardımcı olur. Spor yapmanın faydalarından bir diğeri de psikolojik etki olarak karşımıza gelmektedir. Depresyon yaşayan insanlar spor yaparak bu durumdan kurtulabilir ve rahatlayabilirler. Spor yapan insanların aynı zamanda dolaşım sistemindeki düzelmelerde gözle görülür bir şekilde ortadadır. Düzenli olarak spor yapan insanların dolaşım sistemi çok daha rahat çalışır. Spor yapmak birçok hastalığa iyi geldiği gibi aynı zamanda da yüksek tansiyon ve şeker hastalığı riskini de en aza indirmektedir. Spor yapan insanların aynı zamanda beyninde meydana gelen endişe ve kuruntularında azalmasını sağladığı kanıtlanmıştır. Spor yaparken aynı zamanda kalbinizde yaşamış olduğunuz kalp çarpıntıları azalır ve kalp ritminizi düzenleyerek, sizi kalp hastalıklarına karşı korumayı başarır. Aynı zamanda da akciğerinizin sınırını da arttırarak, çok daha sağlıklı bir birey olmanıza katkıda bulunur. Daha birçok şeye iyi gelen sporun faydalarını yazmak ile bitiremeyiz.

sporun-faydaları-3
Tabi ki spor yaparken de dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Önemli olan spor yaparken sağlığınızı tehlikeye atacak hareketlerden de kaçınmak gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
beyonce-guzellik-sirlari
Beyonce ve Kate Moss Güzellik Sırları

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
karadut111 (2)
Karadut Suyu İçmeniz İçin Sebepler

Kapat