Stres Yönetimi Nedir

Stres Yönetimi Nedir
27 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 2.762 kez okundu.

Stresten Kurtulmanın Yolları

  • Hayatımızda öyle anlar oluyor ki çıldıracak noktaya geliyoruz. Aşırı stresten dolayı elimiz ayağımıza dolaşıyor ve bu da bize ciddi zararlar veriyor. Stres yönetimi sayesinde anlık ya da sürekli olan streslerden kurtulabiliriz. İlk stres giderecek yöntem gözlerinizi yavaşça kapatıp derin bir nefes almaktır ama bazen bu çok basit bir yöntem olarak kalabilmektedir. Bu durumda daha profesyonel stres azaltma yöntemleri keşfetmek zorundayız.
  • Stres yönetiminin en kolay yollarından biri yürüyüştür. Belki o klimalı, kapalı alandan çıkarak güneş altında yürümek pek istemeyeceksiniz ama emin olun çok rahatlayacaksınız. Dışarıda yürüyüş yaparak temiz hava alırsınız, güneş size enerji verir ve stres ortamından uzaklaştığınız için de kendinizi iyi hissetmeye başlarsınız. Ben önceden birine çok kızdığımda 10-15 dakika boyunca yürür kendi kendime konuşarak sinirimi atar ondan sonra geri dönerdim.
  • Ezelden beri ıhlamur insanı sakinleştirir derler ama nane çayı şu aralar daha iyi bir stres atma yöntemidir. Nane çayını içmenin yanı sıra koklamak bile yüzde 20-25 oranında insanların stresini azaltabilen bir etkiye sahip.
  • Ofis gibi kapalı ortamlarda çalışmak birçok kişinin hayali olsa da uzun süre aynı pozisyonda beklemek kişiyi strese soktuğu gibi bel, boyun, omuz, bacak ağrıları ile sık sık karşılaşılabiliyor. Böyle durumlarda ellerinizi arkaya doğru uzatarak gerilin, daha sonra kolunuzu öne doğru uzatın, diğer elinizle de parmaklarınızı gerin. Özellikle bilgisayar kullanıyorsanız bileklerinizi çevirerek sabit hareket dışına çıkın. Kollarınızı yukarı kaldırarak vücudunuzu bir sağa bir sola çevirerek bel ağrılarını azaltın. Bu basit hareketler sayesinde stresinizi bir nebzede olsun azaltabilirsiniz.
  • Hayatınızda her daim anneniz yanınızdadır, ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar, ana gibi yar bağdat gibi diyar olmaz lafları boşa söylenmemiştir. Stres yönetimi için en güçlü unsur annedir, o kötü anınızda annenizin sesini duymak stresinizin neredeyse yarısını alır götürür. Annenizi aramak istemiyorsanız gününüzün çoğunu beraber geçirdiğinizi, sırlarını paylaştığınız can dostunuzu arayarak içinize dökerek de stresten kurtulabilirsiniz.
  • Televizyonun, bilgisayarın ya da telefonun başına geçmeden önce bitter çikolata yiyin. Bu siyah çikolatayı ağzınıza atın ve yavaş bir şekilde erimesini bekleyin. Yapılan araştırmalarda bitter çikolatanın stresi azaltan etkileri tespit edilmiştir. Günlük bolca tükettiğimiz siyah çayın da stres yönetimindeki payı büyük, çay içerek günün kötü anlarını hafızamızdan silebiliriz.
  • Stres yönetiminde en iyi taktiklerden biri de insanlara yardım etmektir, çok stresli anda sinirli olabilrsiniz ama o an bir arkadaşınıza yardım ederseniz kendinizi iyi hissedersiniz ve bu da stresinizi azaltır.
  • Çok stresli anlarda kafanızda farklı şeyler canlandırın, sizi mutlu eden bir kişiyi ya da olayı düşünün, böylece o sinir stres anını yaşatan olayı bir an unutarak rahatlayabilirsiniz.
  • Pozitif olmak en iyi stres yönetim şeklidir. Biri seni eleştirdi diye üzülüp stres yaşayacağına, o eleştiri sayesinde kendini geliştirme fırsatı bulduğun için sevin. Eleştiriye açık insanlar sürekli kendini geliştirir, cahiller ise eleştiriye kendini kapatarak sürekli geri kafalı kalırlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Zone Diyeti
Zone Diyeti

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
sivilce-ilaçları
Sivilcelerin Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Kapat