Tavuk Karası Hastalığı Nedir ?

Tavuk Karası Hastalığı Nedir ?
23 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 1.648 kez okundu.

Tavuk karası hastalığı, halk arasında oldukça sık görüldüğü için böylesine halk diliyle biçimlenmiş bir isim almıştır. Latincesi retinitis pigmentosa olan bu hastalık bir göz sorunudur. Retinitis, gözün iç tabakasının adı olan retinadan gelir. Pigmentosa ise “renkli olmak” diye çevrilebilir. Son yıllarda yeni bir tedavi yöntemi ile kolayca çözülebildiği söylenilen bu rahatsızlık bazen de gece körlüğü ismi ile bilinir. Erkeklerde oran olarak kadınlardan daha fazla bulunduğu bilinen ve kalıtsal olarak, yani aileden, doğuşta geçen bir hastalıktır. Bu hastalık, gece görüşü engeller çünkü karanlıkta görmeyi ağlayan göz hücreleri işlev görmezler. Bu hücrelere rod hücresi adı verilir ve gözün görülemeyen iç kısmında yer alırlar. Çevreyle ilgili görüşü saplayan hücreler olarak da bilinirler.

Tavuk karası rahatsızlığı tek başına pek görme kaybına gitmez ancak bir çok başka hastalıkla yan yana bulunma olasılığı çok fazladır. Örneğin katarakt ve göz tansiyonu gibi artık yalnız yaşlılarda değil genç yaştaki kişilerde de görülebilen rahatsızlıklar gece körlüğü ile sıklıkla birlikte görülür. Bu diğer rahatsızlıkların görme kaybı yapma ihtimali oldukça yüksektir.

Tavuk karası hastalığı, en çok A vitamini eksikliği olan bireylerde görülür. Kalıtsal oluşu kadar vitamin eksikliğinin de hastalığın ortaya çıkmasında etkisi vardır. Bu vitaminin eksikliği solgunluk ve cilt kuruluğu da yapar. A vitamini en çok hayvan karaciğer eti, süt ve süt ürünleri yani yoğurt, peynir ve ayran ile yeşil sebzeler ve meyvelerde yer alır. Süt ve süt ürünleri bu besinler içerisinde en çok A vitaminine sahip olanlardır. A vitamini yalnızca gece körlüğü hastalığı konusunda değil, diğer bir çok göz kusuru konusunda da etkilidir ve eksikliğine dikkat etmek gerekir. Tavuk karası hastalığı, genellikle küçük yaşlarda iken fark edilir çünkü geceleri yoğun bir görememe durumu yaşanır. Bu tarz durumlara karşı dikkatli olarak bir doktora danışmak şarttır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Apandisit Nedir
Apandisit Nedir?

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Evde Saç Rengi Açma Yolları
Evde Saç Rengi Açma Yolları

Kapat