Tırnak Batması Nasıl Geçer

Tırnak Batması Nasıl Geçer
5 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 1.596 kez okundu.

Tırnak Batması Nasıl Geçer

Çoğunluğu gençlerde ve ergenlik çağındaki kişilerde olan tırnak batması, sert tırnağın yumuşak dokuyu tahrip ederek oluşan iltihaplanma ile oluşan yaradır. Genelde ayak baş parmağında görülür. kızarıklık, şiddetli ağrı veya batma ilerlemişse tırnak kenarında kanamada olabilmektedir. tırnak batmasının sebeplerini sıralayacak olursak en başta dar ayakkabı giyme, yanlış tırnak kesimi, darbeler ile oluşan tahriş ve aşırı kilo alma sebebiyle oluşan tırnak batmalarıdır.

            Tırnak batması nasıl geçer diye soracak olursak, tırnak batmasının iki tedavisi vardır. ilki daha yeni oluşmuş ve ilerlememiş tırnak batmalarıdır. Bunlar antibiyotik haplar ve anti bakteriyel kremlerle tedavi edilebilir. Bir diğeri ise tırnak batmasının ilerlemesi ve dayanılmaz bir hal alması, kanama olması gibi durumlardır. Bu tip tırnak batmalarında cerrahi operasyon ile tırnak yerinden çıkarılır bu işleme ”tırnak çekme” denilmektedir. Tırnak çekilmeden önce tırnak yatağı uyuşturulur ve tırnak yerinden sökülür. tırnağın batma yapan yeri tahrip edilerek tırnağın tekrar batması engellenir. Cerrahi operasyonlar dışında fenol veya gümüş nitrat ile kimyasal olarak da tırnak çıkarılabilir.Operasyon yapıldıktan sonra tırnağı sıkıştıran dar ayakkabı giymemek faydalıdır. Mümkünse terlik giymek ve ayağınızı yüksekte tutmak tırnağın daha erken gelmesini sağlayacaktır. Tırnağın çıkması 3-4 ayı bulabilir

Bazen tırnak çekmesine gerek kalmayan durumlar vardır. Bu durumlarda tırnağın batan kısmının deri ile irtibatını kesecek pamuk gibi materyallerle irtibat kesilir ve bu şekilde tırnağın batması engellenir. Tabi bu ne kadar etkili olur bilinmez. Bazı tırnak batması olan kişiler tırnağı batan yerinden tırnak makası yardımıyla kesmekte. Bu durum batmayı kısa süreliğine geçirse de tamamen geçirmez üstüne daha çok batma olmasına zemin hazırlar. İyileşmeyen şiş doku oluşmuşsa pedikür ile tırnak kenarının kesilip çıkarılması da tırnak batmasını iyileştirmez ve kalıcı çözüm olmaz.

Evde tırnak batması nasıl geçer dersek, ayakları sıcak suda 30-60 dakika bekletilerek yumuşaması sağlanır ve batmanın olduğu yere pamuk yardımıyla zeytinyağı sürülür ve antibiyotik kremlerle desteklenerek tedavi yöntemi denenebilir. Bunlardan bir sonuç alınamaz ise doktora gitmek en iyisidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Mide Ağrısına Ne İyi Gelir
Mide Ağrısına Ne İyi Gelir

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
uzmanlarin-guzellik-sirlari-nelerdir
Uzmanların Güzellik Sırları Nelerdir

Kapat