Uçuk Neden Olur, Çıkar ve Nasıl Geçer

Uçuk Neden Olur, Çıkar ve Nasıl Geçer
22 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 3.851 kez okundu.

Uçuk Neden Olur, Çıkar?

  • Uçuk, birçok kişinin ortak sorunudur, neden çıkar, nasıl olur diyorsanız, herpes simplex isimli virüsün vücudun herhangi bir yerine bulaşmasından kaynaklanmaktadır. Eğer uçuk çıkan biri ile yakın temas içerisine girerseniz, siz de aynı virüsü kapacağınız için uçuk sorunu ile karşılaşırsınız. Genelde dudak ve çevresinde görülse de istenmeyen noktalarda da sıklıkla görülebilmektedir. Aslında uçuk virüsü 100 kişiden 60’ında vardır ama bunlardan sadece 15 tanesi etkilenerek bu sorun ile boğuşmak zorunda kalırlar. Uçuk neden tekrar çıkar? Aslında virüs vücudunuza yer etmiştir, siz ilk çıkışı biraz uzun sürede atlatırsınız, o sinirlerin uç kısımlarında pusuya yatar ve fırsatını bulduğu zaman tekrar ortaya çıkar. Tabi, uçuk 2-3 defa çıkmaya başladığında bu sefer kolay yok olur, çünkü vücut artık kendini bu virüse karşı savunmayı öğrenmiştir.
  • Eğer dudak çevrenizde sıcaklık, kaşıntı hissetmeye başlarsanız, uçuk çıkacağını anlayabilirsiniz. Tabi, bu kesin değildir, bazen vücut direncini erken göstererek oluşmadan uçuğu yok eder. Genelde yüz bölgesinde çıkma nedeni ise, yumuşak alanları sevmesinden kaynaklanır. O bölgeleri tahrip edip yer yüzüne çıkmak daha kolaydır. Uçuk bazı kişilerde ateş ve üşütme gibi durumların belirtilerini gösterebilir. Grip olduğunuzda nasıl bir tedavi yöntemi izliyorsanız aynı şekilde kurtulmaya çalışabilirsiniz.
  • Uçuk sürekli neden tekrar eder? Herkeste olmasa da, çok az sayıda insanda sürekli uçuk meydana gelir. Aşırı yorgunluk, stres, enerji eksikliği, halsizlik, grip, aşırı alkol ve sigara tüketimi gibi nedenler uçuğun tekrarlamasında büyük rol oynarlar.

Uçuk Nasıl Geçer?

  • Öncelikle uçuktan korunmak için ve geçmesini sağlamak için 3 öğün yemeğinizi düzenli tüketeceksiniz. Vitamin eksikliğinizi doktordan öğrenerek gerekli gıdaları ve ilaçları tüketeceksiniz. Çok geç saatlerde yatıp erken kalkmak uykunuzu almamanıza neden olur. Bu yüzden düzenli uyku uçuğun geçmesini sağlayacak önemli bir noktadır. Çok hassas cildiniz varsa güneşe çıkmadan önce koruyucu krem kullanarak uçuğun oluşmasını önceden engelleyebilirsiniz.
  • Uçuk geçmesi için bir bez içine buz koyun ve yarım saat aralıklarla uçuklu bölgede gezdirin. Sürekli tutarak da yanma hissi oluşmasına müsaade etmeyin. Derilerinde rahatsızlık olan, sürekli uçuk çıkan kişiler ile yakın temasta bulunmayın. Evinizdeki bütün eşyaları ayırın ve kimsenin kullanmasına müsaade etmeyin.
  • Uçuğu hızlı tedavi edebilmek için soğuk sudan da yararlanabilirsiniz. Uçuk için bitkisel tedavi yöntemi arıyorsanız da, çay ve sardunya ağacından üretilen bitkisel yağı uçuk olan bölüme sürerek sertleşmeyi önlersiniz ve hızlı bir şekilde geçer.
  • Dudak kenarınızdaki uçuk artık kurumaya başladıysa tekrar etmemesi için vazelin kullanabilirsiniz ama kokulu olanlardan olmasın. Uçuk, korkulacak bir sorun değildir, milyonda 1 çok tehlikeli sorunlara neden olabilir, kendinizi kötü hissettiğinizde doktorunuza başvurunuz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
boyun-sarkmasini-onlemenin-yollari
Boyun Sarkmasını Önlemenin Yolları

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Sonbahar Kış El Bakım Önerileri
Sonbahar Kış El Bakım Önerileri

Kapat