Uykunun Sağlık için Önemi

Uykunun Sağlık için Önemi
29 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 1.327 kez okundu.

Düzenli bir uykunun insan vücuduna ne kadar iyi geldiğini ve hayatınızı büyük oranda düzene soktuğunu bilmeyen yoktur. Çünkü siz uyurken; vücudunuz saatlerce hareketsiz kalır ve beyniniz bir şeyleri düşünmek zorunda kalmadığı için; olumlu ya da olumsuz hiçbir durum yaşamadan tüm organlarınızın dinlenmesine fırsat veren rahatlatıcı bir aktivitedir.

uyku-sağlık
Bu dinlendirici aktiviteyi doyasıya yaşayabilmek için ihtiyacınız olan tek şey biraz gevşemek olacaktır. Eğer gece yatağınıza girdiğinizde sizin kafanızı meşgul eden şeyleri bir kenara bırakıp, bir şeyler düşünmeden uykuya dalarsanız; o zaman uykunuzdan çok daha fazla verim ve keyif alabilmeniz mümkün olacaktır. Uykuyu sadece bir dinlenme aracı olarak görmemek gerekir. Uyku hem ruh sağlığınıza hem de beden sağlığınıza birçok olumlu etki yapar ve hayat kalitenizin gelişmesine de yardımcı olur. Uykunun sağlık için önemini bilmeli ve bu doğrultuda uyku düzenimize daha fazla dikkat etmeli ve özen göstermeliyiz. İnsanlar uyurken aslında yeniden doğmuş gibi vücudu ve hücreleri yenilenir. Çünkü uyku esnasında tüm organlarımız; kalbimiz, midemiz, kaslarımız ve karaciğerimizde bizim dinlenme aktivitemize dahil olur ve yavaşlamaya başlar. Böylece temizlenirsiniz ve yenilenirsiniz. Uyku sırasında beynimizin de boşalmasına ve rahatlamasına yardımcı oluruz. Böylece rüyalar ile kafamızdaki düşüncelerden arınmamız kolaylaşır ve zihnimiz daha çok güçlenir. Uykunun sağlık için önemi de vücudunuzdan toksinlerden temizlenmesine ve hücrelerinizin yenilenmesine yardımcı olmasıdır. Aynı zamanda siz uyurken, gün boyunca vücudunuzda meydana gelen DNA hasarlarının da onarımı kolaylaşırı. Uyku esnasında aynı zamanda bağışıklık sistemiz de güçlenir ve dayanıklılığımızda büyük bir oranda artar. Tüm canlıların uyuması gereken ve faydasını daha çok görebileceği bir uyuma saati vardır. Vücut saatimizi iyi bir şekilde belirlememiz gerekmektedir. Gündüzleri daha aktif olmalı, geceleri ise vücudumuzu dinlenmeye bırakmamız gerekmektedir. Uyku sırasında insanların salgılamış olduğu Melatonin hormonu belirli saatler arasında salgılanmaktadır. Bu saat uzmanlar tarafından gece 23:00 ile 03:00 olarak belirlenmiştir.

uyku-sağlık-2
Eğer bu saat aralığında uykuya dalmış olursanız, vücudunuzdaki bu hormon daha çok salgılanır ve sağlığınız açısından da size büyük bir katkı sağlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
saç-besleyen-besinler
Saçlarınızı Besleyecek Besin Önerileri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
mavi-anemon-cicegi-kremi-ve-yagi
Mavi Anemon Çiçeği Kremi ve Yağı

Kapat