Uykunun Yaşamımızdaki Önemi

Uykunun Yaşamımızdaki Önemi
29 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 1.233 kez okundu.

Uyumanın bedenimize ne kadar iyi geldiği tartışılmaz bir konudur. Çünkü uyumak, insanın saatlerce hareketsiz kaldığı ve beyninden düşünce geçirmediği, olumlu ya da olumsuz hiçbir olay yaşamadan tüm organların dinlendirildiği bir aktivitedir. Bu aktiviteyi yerine getirmek için yalnızca biraz gevşemek gerekir… Bir şey düşünmeden uyunduğu takdir de keyifli bir uyku çekebilirsiniz. Uykunun ruh ve beden sağlığımız için önemini ve püf noktalarını yaptığımız araştırmalarda, uzmanların aktardığı şekilde size sunmak istedik.
UYKU YENİDEN DOĞUŞ GİBİDİR..

 • Uyurken yeniden doğarız.
 • Uyurken, tüm organlarımız, kalbimiz, midemiz, karaciğerimiz ve kaslarımız da dahil olmak üzere her şey yavaşlayarak dinlenir, temizlenir ve yenilenir.
 • Beynimiz boşalır. Rüyalarla tortuları dışarı atarız ve zihnimiz güçlenir.
 • Vücudumuzdaki toksinler temizlenir ve hücrelerimiz yenilenir.
 • Bu arada gün boyunca oluşan DNA hasarları onarılır.
 • Uyku sırasında bağışıklık sistemimiz güçlenir ve dayanıklılığımız artar.
 • Uyku hali, testesteron, östrojen ve adrenalin gibi önemli hormonların salgılanmasına yardımcı olur. Bu da bizi gençleştirir ve cinsel gücümüzü arttırır.
 • Öte yandan stresten kaynaklanan aşırı kortizonu dengeler ve yine stresten kaynaklanan her türlü hasarı onarır.
 • Vücut saati mucizesi: Uyku doğanın gizemlerinden biridir. Tüm canlılar için bir aydınlık-karanlık ritmi olduğunu biliyoruz. Uykuya dalışımız beynimizdeki küçücük bir bezin kimyasal uyarıları sayesinde olur. Vücut saatimiz, gündüzleri aktif olmak, geceleri dinlenmek üzere ayarlanmıştır. Hava kararırken, beyin epifizi Melatonin adı verilen ve ana görevi vücut saatini ayarlamak olan bir hormon salgılar. Melatonin gece saat 23.00 ile 03.00 arasında en üst seviyeye çıkar. İnsan gerçekten derin bir uykuya dalmışsa, diğer hormonlar faaliyete geçer ve sabah keyifli uyanmamızı, günümüzü dengeli, huzurlu, aktif ve verimli geçirmemizi sağlar.

  İnsanın en iyi doktoru kendisidir. Bedeninizin tepkilerine göre davranmalısınız ve kendinizi çok yormadan yaşamınıza devam etmelisiniz ve bol bol uyumalısınız. Biraz miskinlik beden için her zaman daha iyidir.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Kilo Vermek İçin Yardımcı Baharatlar
Kilo Vermek İçin Yardımcı Baharatlar

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Saçınızı Boyamadan Önce Bilmeniz Gerekenler
Saçınızı Boyamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Kapat