Uzmanlardan Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları

Uzmanlardan Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları
12 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 2.845 kez okundu.

Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları Nelerdir?

  • Yaşımız ilerledikçe metabolizmamız yavaşlamaya başlıyor ve aynı beslenme şekli ile belirli süre sonra kilo almaya başlıyoruz. Erkeklerde bayanlara göre kas oranları fazla olduğu için kalori yakmaları daha hızlıdır. Tabi, metabolizma sadece yaş ile hızlanan ya da yavaşlayan bir unsur değildir, genetik yapınızda metabolizmanın çalışma şeklinde çok etkilidir. Bizler de bu açığı kapatarak uzmanlardan farklı öneriler alarak metabolizmayı hızlandırmanın yolları hakkında faydalı bilgiler derledik.
  • Metabolizmayı hızlandırmadaki en büyük etkenin egzersizden geçtiğini biliyoruz. Yalnız, egzersiz yaparken belirli bir programa uygun şekilde çalışmak gerekir. Demek istediğim şu ki; siz ayda 1-2 gün çok yoğun tempoda spor yapıp diğer günler yapmazsanız bunun faydasını göremezsiniz. Hafif ve orta tempoda yapacağınız egzersizleri her gün düzenli olarak yaparsanız zamanla metabolizmanız hızlanır ve kalori yakma oranınız artar. Egzersiz yaptıktan sonra bol miktarda su içmeyi unutmayın. Yapılan araştırmalar sonucunda; “Günde 7-8 bardak su içen birinin, 3-4 bardak su tüketene göre daha kolay kalori yaktığı görülmüştür”.
  • Günlük beslenme alışkanlıklarına meyveleri, sebzeleri ve meyve sularını da eklemek gerekiyor. Özellikle ara öğünlerde fazla abartmamak şartı ile tükettiğiniz meyveler az kalori ile siz tok tutacaktır. Bazı arkadaşlarınız çok yemesine rağmen sürekli zayıf kalıyorlarsa muhtemelen düşük kalorili besinler tüketiyorlardır. Şimdi siz bir tatlı yersiniz 500 kaloridir, arkadaşınız her saat 50 kalorilik bir şeyler yer ama sizden daha zayıf kalabilir. Çok uzun aralıklar ile bir şeyler yemek yüzünden metabolizmanız çalışmayı unutuyor, bu yüzden aralarda hafif şeyler atıştırarak vücudunuzu varlığınızdan haberdar edin.
  • Bir önceki makalemizde zayıflatan baharatlar listesini yayımlamıştık. Uzmanlardan gelen bilgilere göre; kırmızıbiber, pul biber ve karabiber gibi baharatlar yemek yediğiniz anda metabolizmayı hızlandırır ve sizin o an yağ yakarak kilo vermenize yardımcı olur. Bu yöntem egzersiz gibi süreklilik sağlayan metabolizma hızlandırma yöntemi değildir.
  • Proteinler karbonhidratlara göre sindirimin daha hızlı çalışmasını sağlar. Vücudunuz protein ağırlıklı besinler aldığı zaman onu eritmek için yoğun çaba sarf eder ve bu sayede kalori yakımı hızlanır. Tabi metabolizmanızı hızlandırmak için bu yolları denerken yediklerinizin yağsız ve az tuzlu olması gerekiyor, hatta mümkünse hiç tuz olmasın. Tavuk, balık, dana eti, yumurta ve süt ürünlerini dikkatli tüketerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.
  • Dünya üzerinde artık birçok kişi sabah kahvesi içiyor. Bunun nedeni üzerimizdeki sersemliği atmak olsa da sabah koyu ve şekersiz içilen bir kahve, metabolizmayı hızlandırmasını yanı sıra konsantrasyonu artırarak güne daha iyi başlamanızı sağlıyor.
  • Artık birçok uzman yeşil çayın zayıflatıcı etkisini kabul etmiş durumda. Yağ yakıcı etkisi ile birlikte metabolizmayı da hızlandırıyor. Spor yapmadan önce içilecek 1-2 bardak su ve yeşil çayın, 20 kalori daha fazla yaktırarak zayıflamaya yardımcı olduğu da kanıtlanmıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
et-beni-neden-cikar-tedavisi-nedir
Et Beni Neden Çıkar Tedavisi Nedir

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
cilt-bakim-onerileri-ve-cilt-guzellik-sirlari
Cilt Bakım Önerileri ve Güzellik Sırları

Kapat