Vücudumuzdaki Kaşıntı Nedenleri

Vücudumuzdaki Kaşıntı Nedenleri
24 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 3.434 kez okundu.

Neden Kaşınıyoruz

  • Kaşıntı, bin bir farklı nedenle ortaya çıkabilir. Aynı anda bütün vücutta kaşıntı oluşuyorsa bu çok ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Kaşıntının bilinenen en yaygın sebebi alerjik faktörlerdir. Bunun dışında, karaciğer, böbrek, kan, trioit gibi bölgelerdeki rahatsızlıktan da kaynaklanabilmektedir. Öncelikle alerji olduğunuz duruma karşı önlem alın, bu duruma karşı halen kaşıntı bütün vücutta devam ediyorsa o zaman tıbbi destek almanız gerekebilir.
  • Alerjik reaksiyonlar, kimi zaman vücudun tek noktasında kaşıntı olur, kimi zamanda birden fazla bölgeye sıçrayabilir. Eğer alerjiniz boyut değiştirdiyse yüzünüzde şişlik, nefes darlığı gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Alerjinin bitkisel nedenleri olabileceği gibi kıyafetlerinizden veya kimyasal ilaçlardan da meydana gelebilir. Sürekli kaşınıp cildinizi yara yaparsanız mikrop kaparsınız, bu yüzden kortikosteroidler kullanılarak kaşıntılar azaltılır ve iltihap riski azaltılabilir.
  • Gebelik Kolestazı, hamile 100 bayandan 1 ya da 2 kişide görülen karaciğer hastalığı vücudun çeşitli bölgelerinde kaşıntıya neden olabiliyor. Bu rahatsızlık genelde gebelik döneminin bitmesi ile son buluyor. Bu rahatsızlığın kaşıntıdan daha başka etkileri de vardır, iştah kesilir, halsizlik başlar, göz ve cilt üzerinde sarımsı lekeler oluşmaya başlar. bu hastalık aileden kalabileceği gibi doğumdan önce karaciğerinden sıkıntı yaşayanlarda da görülmektedir.
  • Böbrek yetmezliği olan kişilerde cilt zamanla kurur ve bu nedenle kaşınma başlar. buradaki kaşıntıya üremik kaşıntısı denir, kanda bulunan üre miktarı artar, böbrek düzgün çalışmadığı için vücuttan atması gerekilen bazı şeyleri atamaz ve bu da hastalığa ve kaşıntıya neden olur.
  • Hepatit C nedeni ile de vücutta kaşıntı görülebilir, özellik bu hastalığa yakalanan her 5 kişiden 1’inin vücudunun her bölgesinde kaşıntı görülmektedir. Bu kişilerin vücudundaki kaşıntı oranı azalmaya başlarsa siroz görülme ihtimali de doğmaktadır.
  • Karaciğer vücudumuzdaki zararlı şeyleri engeller, bunları engelleyemediği zamanda cildimizin her yerinde kaşıntı hissetmeye başlarız. Tedavisi diğer hastalıklara göre zordur, ilaç kullanılmadan iyileşmek zor bir ihtimaldir.
  • Hipertroid, vücutta normalden fazla trioid salgılanırsa cilt kurumaya başlar ve kaşıntı yaşanır, gerekli tedaviler ile salgılama normal seviyeye döndüğünde kaşıntı da geçecektir.
  • Siz de burada yazılanların birini dahi yaşıyorsanız doktora başvurarak erken önlem almanız gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
kozmetik-urunler-nasil-saklanir
Kozmetik Ürünler Nasıl Saklanır ?

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
hazal-kaya-guzellik-sirlari
Hazal Kaya Güzellik Sırları

Kapat