Yağlı Ama Çok Sağlıklı Besinler

Yağlı Ama Çok Sağlıklı Besinler
29 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 1.780 kez okundu.

Yağlı Ama Çok Sağlıklı Besinler

Bilinç altınıza yerleşmiş bir düşünceden ibarettir yağlı olan sağlıksızdır ve sadece kilo yapar düşüncesi. Ama aslında içerisinde yağ barındıran ama sağladığı faydaları ile tüketilmeye değer besinleri sizlerle paylaşıyoruz.

Son yıllarda şeker tüketimin artması ve obezite sorunun tüm dünyaya yayılması ile birlikte tüm dünya şişmanlıkla savaşır hale gelmiş durumda. Fakat son yapılan araştırmalara göre yağın zararlı olmadığı aksine faydalı olduğu yağ içeren ama sağlığınız için faydalı olan yiyeceklerde tekrar ön plana çıkmaya başladı.

Bizlerde uzmanların önerisi ile yapılan araştırmalar doğrultusunda sağlıklı ve besin değeri yüksek gıdaları araştırdık sizin için…

Avokado

Avokado he farklı hemde çok özel bir meyvedir.Çoğu meyvede karbonhidrat bulunmasına rağmen avokado bunların aksine yağ ile doludur. Bu yağ oran %77 olarak bilinmektedir. Bir potasyum kaynağı olan avokado içerisinde bir muzdan yaklaşık %40 daha fazla potasyum bulunmaktadır.  Tüm bunların yanı sıra lif açısından da zengin olan avokado iyi kolestrolü yükseltirken  kötü kolestrolü düşürerek trigliseridi azaltmaktadır. Yapılan araştırmalara göre Avokado tüketen insanlarda karın yağlarında azalmalar görülmektedir.

peynir faydalarıPeynir

Sofralarımızdan eksik olmayan peynirde içerisinde çok fazla yağ bulunduran bir besindir. Protein açısından çok zengin olan peynirin bir diliminde 6.7 gram protein bulunmaktadır. İçerisinde bulundurduğu yağ asitleri sayesinde tip 2 diyabet riskini azaltmaktadır.

Bitter ÇikolataBitter Çikolata
Adını duyduğunuzda bile canınızın çektiğini biliyorum inanılmaz derecede güzel ve tadı ile bir çok kişinin vazgeçilmezleri arasında yer alan bitter çikolata faydaları ile de bir çok kişiyi mest ediyor. Ama içerisinde bulundurduğu yüksek yağ oranı nedeni ile (%65) pek fazla tüketilmemektedir. Bitter çikolatanın yüzde 11’i lif, demir, magnezyum, bakır ve mangan içermektedir.Antioksidanlar açısından da oldukça zengin bir besindir. Bu sayede kan basıncını düşürüp iyi kolestrolü yükseltmektedir.

Yine uzmanlar tarafından yapılan bir araştırma da bir hafta boyunca beş gün bitter çikolata tüketen bir bireyin tüketmeyen kişilere oranla kalp hastalıklarına yakalanma oranı %50 oranında daha az olduğu tespit edilmiştir.

Yumurta SarısıYumurta

Yumurtayı bilmeyen yoktur sanırım yumurtanın sarısında yüksek oranda kolesterol ve yağ bulunmasından dolayı uzmanlar her fırsatta önermektedir. Tok tutucu özelliği ile bir çok diyet programında yer verilmektedir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
suna-dumankayadan-ozel-guzellik-tarifleri
Suna Dumankaya’dan Özel Güzellik Tarifleri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
kis-aylarinda-el-bakimi
Kış Aylarında El Bakımı

Kapat