Yağlı Saçlar için Bakım ve Maske

Yağlı Saçlar için Bakım ve Maske
9 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 3.742 kez okundu.

Yağlı Saçlara Bakım Önerileri ve Maske Tarifleri

 • Aslında saçlarda yağ çıkmaz, saç köklerinden gelen yağlar saçlara kadar ulaşarak yağlanmayı tetikler. Dikkat ederseniz genelde saçı düz kişilerde yağlanma gerçekleşir, kıvırcık ya da dalgalı saçlara sahip kişilerde kuru saçlara daha çok rastlanır. Yağlı saçlarda dikkat edilmesi gereken en önemli konu bakım için seçilecek ürünlerin yağ içermemesidir. Özellikle yağlı saçları kurutmak için şampuan kullanımına dikkat etmek gerekir, çünkü yağlı saçlara özel olarak hazırlanmış şampuanlar içerikleri nedeni ile saç köklerini kurutmayı amaçlar.
 • Yağlı saça sahip kişiler sürekli saçlarını yıkayarak bu dertten kurtulacaklarını düşünürler ama tam aksine sürekli yıkama nedeni ile yağlanma oranı giderek artmaktadır. Bakım ve maske için uygun ürünleri seçerek saçınıza ve kafa derinize iyi bakmanız gerekiyor.
 • Saçlarınıza bakım yapmak istiyorsanız günde 2-3 defa yıkama yapmayınız, günde 1 defa hatta 2 günde bire indirerek yağlanmayı azaltmaya çalışmalısınız. Seçtiğiniz şampuanlar hafif olmalıdır, sağlam bir saç derisi temizlemek için de haftada 1 defa derinlemesine saç temizliği yapabilirsiniz.
 • Duş alırken şampuan kullanmadan önce saçlarınızı birkaç kere ıslatın, direk şampuan döktüğünüzde yağlanma birden azalmaya bilir. Şampuandan önce yapılan saç yıkaması sayesinde kullandığınız ürün saç diplerine kadar inebilecek ve bu sayede saç deriniz tamamen temizlenecektir. Hatta şampuanları saçınıza sürerken masaj yaparak sürün ve birkaç dakika bekletin ki iyice etkisini gösterebilsin. Bir de duş alırken aşırı sıcak su kullanmamalısınız. Duştan çıktıktan sonra fön makinesi kullanmayın, acilse de mümkün olduğunca kısa tutun.
 • Yağlı saçlar için şampuan seçerken içeriklerine dikkat edin, eğer lanolin ve silikon gibi bileşenler ihtiva ediyorsa kesinlikle kullanmayın. Hem nemlendirici hem normal şampuan olarak satılan ürünler yağlı saçlar için uygun değildir. Özel bir güne gidecekseniz ve bakım için nemlendirici kullanmak zorundaysanız saç diplerinize sürmeyin, sadece uç kısımlara az miktarda sürünüz.
 • Çocukken sürekli annenize saçlarınızı taratırdınız ve bu da çok hoşunuza giderdi. Maalesef bu güzel ve hoş şey saçın yağlanmasını tetikliyor. Fırçayı saçlarınıza her değdirdiğiniz yağlar yayılıyor ve köklerdeki yağlanma da artıyor.
 • Seçilecek saç modelleri bile yağlanma etkisini azaltabilir. Perma yaptırıp saçınızı saç derinizden uzakta tutarsanız yağlanma saç uçlarına kadar ilerleyemeyecektir.
 • Saçlarım yağlı değildi, sonradan oldu diyorsanız muhtemelen kullanmış olduğunuz ilaçların yan etkisindendir. Çünkü saç derisinin yağlanması genelde aileden kalan bir mirastır.
 • Saç yağlanması çok kötü gibi görünse de yararı da vardır. Yağlı saçlar kuru saçlara göre daha gürdür ve kel kalma ihtimaliniz azdır. Bu yüzden bazı uzmanlar: “Saçları her gün şampuan ile yıkamayın arada yağlansın ihtiyacı olan bakımı kendi sağlasın” derler.
 • Bakım ve maske için en basit ve etkili yollardan biri eczanelerden şifalı toprak satın almaktır. bu toprak ile uygulayacağınız kür sayesinde saçlarınızdaki yağ oranı azalmaya başlayacaktır. Çünkü bu toprağın en büyük özelliği yağ içine çekmesidir.
 • Yağlı saç için maske; öncelikle aktardan biberiye bitkisi alın ve büyük bir bardak sıcak suyun içerisine atın. 2 çay kaşığı kekiği de ilave ederek 10 dakika demlenmesini bekleyin. İşlemin ardından posayı süzerek sıvıyı saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Bu maskeyi yaparken saçlarınızın temiz olmasına özen gösterin.
 • Yağlı saçlar için bir diğer maske tarifimiz; yine bir bardak su içerisine, bir tatlı kaşığı tuz ve aynı oranda kekik suyunu ilave edin, arından kahve fincanı kadar elma sirkesini ekleyin. Hazırladığını karışımı saçınıza masaj yaparak sürdükten sonra bir havlu sarın ve 2 saat boyunca uzanın ve dinlenin. Haftada 1 kere uygulayacağınız bu maske sayesinde yağlı saç sorunundan kurtulabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Aletli Plates Çeşitleri
Aletli Pilates Çeşitleri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Avokado
Yağlı Ama Çok Sağlıklı Besinler

Kapat