Yaşlanmayı Önleyen Besinler

Yaşlanmayı Önleyen Besinler
27 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 2.872 kez okundu.

Genç Tutan Yiyecekler Listesi

 • Hayat boyu nasıl bir yaşam süreceğimiz bazen şans faktörlerine kalsa da yediğimiz, içtiğimiz her besin yaşam kalitemizi ortaya koyar. Sağlıklı ve yaşlanmayı önleyen besinler sayesinde erken yaşta hastalanmayız ve cildimiz uzun süre genç kalabilir. Antioksidan, antibakteriyel, kolajen üretimini destekleyen besinler ile yaşlanmayı geciktirmemiz mümkündür.
 • Domates neredeyse hayatımızın her yerinde var, sevmiyorum, ben bunu yemem gibi triplere takılmayın, içerdiği likodin antioksidanı sayesinde başta akciğer kanseri olmak üzere daha birçok kanser türüne karşı tek başına savaşabilecek bir güce sahiptir.
 • Patlıcan, bu koyu rengini nasunin adlı maddeden alır ve bu madde sayesinde kanserin kanda dolaşma oranı ciddi derecede azalır. Ayrıca dünya üzerinde sıklıkla görülmeye başlayan alzhemier hastalığını da önemli ölçüde engeller. Sigara kullanan birçok kişi de içerdiği nikotin nedeni ile sigarayı bırakma evresinde belirli aralıklarda tüketerek kendilerine sağlıklı bir yardımcı bulmuş olurlar.
 • Vücudumuzda sürekli mikrop ve bakteri bulunur, bunları engellemek  de beyaz kan hücrelerinin görevidir, kırmızı biber içerisindeki % 60 civarı C vitamini sayesinde beyaz kan hücreleri artarak mikroplara karşı savaşırlar. Yapılan birçok araştırmada C vitamini içeren besinleri tüketenler ciltlerinin daha pürüzsüz olduğu ortaya çıkmıştır.
 • Antioksidan ojenal ihtiva eden reyhan bitkisi kanserli hücreler ile savaşır, özellikle bayanlarda olan birçok kanser türünün de ortaya çıkmasını engellemektedir.
 • Brüksel lahanasını bir dönem sıkça duyduk, son dönemlerde arta tümör gibi kanserlere içerdiği sülfür bileşikleri sayesinde önemli ölçüde engel olabilmektedir. Bundan ziyade birçok kişide görülen eklem iltihaplarına engel olduğu gibi kıkırdakların da içerdiği proteinlerin aktif olmasında da önemli rol sahibidir.
 • Avokado’da maya hücreleri vardır ve bunlar içinde bulundurduğu demir sayesinde kalp krizini önlediği gibi kanser olma riskini de en aza indirir. Ayrıca avokado yağı sayesinde cildinizin ve saçlarınızın bakımını yaparak canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.
 • Ceviz içi adeta bir beyine benzer, bundan mıdır bilinmez ama beyne yararı olduğu için Alzheimer gibi hastalıkların önlenmesinde yardımcı bir besindir.
 • Brokoliyi de birçok kişi sevmez belki ama henüz yeni olgunluğa erişmiş brokolinin yaşlanmayı önleyen besinler arasında önemli bir yeri var. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi genç kalmanızı da sağlıyor.
 • Yabanmersini sahip olduğu yüksek miktarda C vitamini, potasyum sayesinde anlık hafızanızı güçlendirir. Yani her sabah uyandığınızda bir bardak yabanmersini içerek iş hayatınızdaki basamakları hızla çıkabilirsiniz.
 • Tarçının en bilinen özelliği şekeri dengelemesidir, hücreleri tazeleme özelliği sayesinde genç kalmanız için de önemli bir besindir.
 • Sarımsağı birçoğumuz kötü kokusundan dolayı tercih etmiyoruz, özellikle sosyal biriysek hayatımızda sarımsağın yeri neredeyse yoktur. Eski yıllardan bu yana yapılan araştırmalara göre sarımsak yiyenler yemeyenlerden daha fazla yaşıyorlar. Kalp ve beyin gibi en önemli organların sağlıklı kalmasına yardımcı en önemli besin kaynaklarından biridir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
goz-cevresi-bakimi-icin-dogal-maskeler
Göz Çevresi Bakımı için Doğal Maskeler

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
kisin-cilt-bakim-onerileri
Kış Güzelliğinin 5 Sırrı

Kapat