Yaz Meyvelerinin Vücudumuza Yararları

Yaz Meyvelerinin Vücudumuza Yararları
1 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 4.934 kez okundu.

Yaz Meyvelerinin Vücudumuza Yararları

İlk olarak Yaz Meyvelerinin Yararlarına değinecek olursak doğal gıdaların tüketilmesi sağlığımız için ve cildimiz için oldukça önemli bir yere sahiptir. Bunun yanı sıra, zihnimizin, hafızamızın gelişimi içinde çok büyük bir paya sahiptir. Ama şunu unutmamamız gerekir ki her şeyin fazlası zarardır. Aşırıya kaçmamak gerektiği kadar, olabildiğince tazelerini ve organik olanlarını tüketmemiz son derece önemlidir. Muz, portakal, üzüm, kayısı, kiraz, böğürtlen, şeftali, dut, erik, çilek, karpuz, kavun yaz meyvelerine örnektir. Yaz Meyvelerinin Yararları, sağlığımız için büyük öneme sahip olmasının yanı sıra bu meyvelerin minerallerini kaybetmeden tüketilmesi oldukça önemlidir.

 

Meyvelerin sağlığımız için ne kadar gerekli olduğunu hepimiz biliyoruzdur. Yaz meyvelerinin arasında en çok tüketilenlerden biriside karpuzdur ve kavundur. Karpuz böbreği temizler, damar tıkanıklığını önler, bağışıklık sistemini güçlendirir, iktidarsızlığa iyi gelir, kireçlenmeyi önler,  A ve E vitaminleri sayesinde kansere karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra oldukça sulu bir meyvedir bu sayede yaz aylarında su kaybını önleyici göreve sahiptir. Kavunun faydası ise kanı temizler, endişe ve uykusuzluğa iyi gelir. Vücudun su kaybını önleyici etkiye sahiptir. Bunlar dışında da en önemlisi yine bağırsak ve cilt kanserine karşı oldukça iyi gelmektedir.  Yaz Meyvelerinin Yararları oldukça fazla olduğu gibi hem hafiftirler hem de oldukça lezzetli tatlara sahiptirler. Hiç bir meyvede kolesterol yoktur ve doğal şeker içerir, kilo aldırmaz. Düzenli meyve tüketirse beynimizdeki sinir hücreleri de o kadar gelişir ve hafızamız kuvvetlenir.

 

Yaz meyvelerinin kalorilerine gelince, 1 adet muz 105 kalori, 1 adet kayısı 15 kalori, 1 adet şeftali 42 kalori, 100 gr kiraz 70 kalori, 100 gr üzüm 65 kalori, 100 gr çilek 30 kalori, 1 adet portakal 60 kalori, 100 gr kavun 26 kalori, 100 gr karpuz 30 kaloridir. Peki, meyveleri yerken nelere dikkat etmeliyiz? Meyveleri yemek yedikten 2-3 saat sonra tüketmeliyiz. Meyveleri aşırı tüketmek karaciğer yağlanması yapabilir sebebi ise früktoz yani meyve şekeri içerdiği içindir. Meyveleri iyice çiğnemeliyiz neden diye soracak olursanız, çiğnemeden yutulan meyveler şişkinlik, karın ağrısı, gaz ve mide bulantısına sebep olabilir.

Etiketler:

Yaz Meyvelerinin Vücudumuza Yararları Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Ayşe Yağmur Başaran diyor ki:

    çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl Yapılır
Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Bel Korsesi Nedir
Bel Korsesi Nedir?

Kapat