Yazın Cilt ve Yüz Nasıl Korunur?

Yazın Cilt ve Yüz Nasıl Korunur?
9 Temmuz 2015 tarihinde eklendi, 3.400 kez okundu.

Yaz Aylarında Cildi Korumanın Yolları

 

yazin-cilt-bakimiYaz mevsimi geldiğinde hepimiz denize ya da havuza girmek için gün sayarız. Fakat bu noktada bizi bekleyen tehlikenin farkında olarak bilinçli hareket etmemiz gerekiyor. Güneş ışınlarının en yoğun ve cildimize en zararlı olduğu bu dönemde düzenli cilt bakımı yapmak zorundayız. Kısa vadede çözüm üreten güneş kremleri ne yazık ki yazın cildimizi korumak için yeterli değil.

Güneşin yaydığı zararlı ışınlar, tuzlu deniz suyu, klorlu havuz suyu ve değişken hava koşulları cildimizi fazlasıyla yorar. Bu konuda düzenli olarak uygulayacağımız bakımlarla yaz aylarını en az hasarla atlatmamız mümkün. Ayrıca bu dönemlerde tükettiğimiz sıvı miktarını arttırmalıyız. Özellikle su tüketimine cildimizin fazlasıyla ihtiyacı olacak. Yanında dengeli beslenmeyle beraber su tüketimi gerçekten en önemli faktörlerin arasında yer alıyor.

Aşırı Güneş Işınlarının Cilde Etkileri

yazin cilt yuz koruma

yazin cilt yuz koruma

Güneş ışınları ve güneşin yaydığı sıcaklık vücudumuzun D vitamini üretmesi için çok önemlidir. Ayrıca kemik sağlığı başta olmak üzere birçok konuda yararları tartışılmaz. Bu durum yaz aylarında biraz değişebiliyor. Bunun sebebi güneşin fazla ışın ve ısı yaydığı bir dönem olmasıdır. Elbette kısa süreli güneş ışığı yararını koruyor. Ama yaz aylarında güneşte 15-20 dakikadan fazla kalmak cildimize ciddi boyutta zarar veriyor.

Güneşin yaydığı zararlı UVB ve UVA ışınları cildimizi kavururken aynı zamanda terleme oranımızda iki katına çıkıyor. Terlemek bize etrafta gezinen toz ve kirlerin yapışmasını sağlıyor. Dolayısıyla cilt üzerinde bulunan ve cildin nefes almasını sağlayan gözenekler tıkanıyor. Yaz aylarının vazgeçilmezi olan şişik, kırmızı ve yağlı yüzler tamamen bu etkilerin mirasıdır. Bu konuda alacağınız önlemler ve uygulayacağınız yöntemler, cilt sağlığı açısından son derece önemlidir.

Yaz Aylarında Cildimiz İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz

yaz-aylarinda-bakimİster tatil yapıyor olun isterseniz şehir stresinde bir yaz geçirin. Her halükarda cildinize bu aylarda takviye bakım uygulamanız gerekiyor. Çünkü güneş ışınlarında yaz aylarında uzun süre kalmak birçok hastalığın tetikçisi olabilir. Başta cilt kanseri olmak üzere farklı cilt rahatsızlıklarıyla karşılaşabilirsiniz. Mutlaka gölge olan yerler tercih etmeli, giyim tarzınızı cildinize göre belirlemelisiniz. Ayrıca şapka ve gözlük kullanımı sizin için korunmanın birincil kuralıdır.

Bu zamanlarda cildinizi korumasız bırakırsanız göreceğiniz zarar yıl boyunca telafi edilemeyecek boyutlara ulaşabilir. O yüzden mutlaka yüksek koruyucu faktörlü güneş kremleri kullanmalısınız. Güneşe çıkmadan yaklaşık 20-30 dakika öncesinde sürmeniz gerekiyor. En iyi etkiyi bu sayede görebilirsiniz. Güneşin altında sürülen kremin o kadar etkisini göremeyebilirsiniz. Yüz için ayrı olarak üretilen güneş kremleri işe gidip gelirken, sosyal aktivitelerde ve tatiliniz için çözüm olacaktır. Aynı zamanda denize girip çıktıktan sonra kremi mutlaka tazelemelisiniz.

yazin-cildi-zararli-isinlardan-korumakCilt tipi kuru olan insanlar nemlendirici krem kullanmazlar. Yaz aylarında cildinizi korumak için cilt tipiniz ne olursa olsun nemlendirici krem kullanmalısınız. Çünkü cildinizin nem değeri ciddi anlamda düşmektedir. Yağlı cilde sahip olanlar çok daha fazla terleyecekler. Bu yüzden sürekli olarak cildinizi suyla ferahlatmak isteyecek ve cildi daha hassas bir hale getireceksiniz. Alkol bazlı temizleme losyonları yağlı olan cildinizin yağ üretimini arttırır. Su bazlı losyonlar yağlı cilt tipleri için daha uygundur.

Tükettiğiniz su miktarı yaz aylarında sizin kurtarıcınızdır. Aynı zamanda dengeli beslenmek bu konuda bir diğer alternatifiniz. Antioksidan özelliğiyle bilinen ve kolajen üretimini üst safhaya çıkaran E vitaminini aksatmayın. Ayrıca folik asit magnezyum ve B12 vitaminleri cilt bakımı açısından ihtiyacınız olacak her şeyi fazlasıyla verecektir. Doğal yoldan vitamin ve mineral almalısınız. Örneğin fındık, fıstık, badem gibi kuruyemişler, balık, yeşil yapraklı sebzeleri düzenli olarak tüketmelisiniz. Sıvı tüketiminin önemli olduğunu söylemiştik fakat suyun apayrı bir önemi olduğunun altını çizelim.

Cildi yağlı olanlar gibi cilt tipi kuru olanlarda yaz aylarında aşırı banyo yaparlar. Dolayısıyla bu cildin hassasiyetini arttırdığı gibi cildin tahriş olmasına kadar ilerleyebilir. Çünkü aldığınız duş cilt kuruluğunu tetikleyebilir. Cilt tipinize uygun duş jelleri kullanmalı ve duş sonrasında mutlaka tüm cildinize nemlendirici krem sürmelisiniz. Nemlendirici kremlerin yaz aylarında cildi korumak için ne kadar önemli olduğunu unutmayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Su Diyeti İle 15 Günde 12 Kilo Verin
Su Diyeti İle 15 Günde 12 Kilo Verin

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Yüzünüzü zayıf gösterecek saç modelleri
Hangi Saç Modeli Yüzünüzü Zayıf Gösterir

Kapat