Yetersiz Uyku Cildi Yaşlandırır Mı?

Yetersiz Uyku Cildi Yaşlandırır Mı?
20 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 3.156 kez okundu.

Yetersiz Uyku Cildi Yaşlandırır Mı?

Uyku; tüm memelilerde, kuşlarda ve balıklarda gözlenen doğal bir dinlenme şeklidir. Vücudun dinlenmesini ve beynin aldığı bilgiyi işlemesini sağlar. İnsan ömrünün üçte birini uykuda geçirir. Uyku aynı zamanda hafızanın yeniden yapılanması ve psikolojik yenilenmeyi sağlar.

Uyku parmak izi gibi spesifiktir. Kişiye özgü olan uyku süresi, uyku eşiği, uyanma hızı gibi özellikler kişiden kişiye farklılık gösterir. İdeal uyku süresi kişinin dinlenmiş ve uykusunu almış olarak uyandığı uyku süresidir. Önemli olan sürenin uzunluğundan çok uykunun kalitesidir, verimidir.

İnsanların %85’inde uyku süresi 6-8 saattir. Fakat yaşa göre uyku süresi ve uyku ihtiyacı değişir. Örneğin; 3 aylık bebeğe kadar 14-17 saat iken, 3-5 yaş arası 10-13 saat, 18 yaşından sonra bu süre 7-9 saat olarak değişebilir. Uyku sırasında birçok canlıda vücudundaki yapım işleri yani yenilenmeler, yıkım işlemlerine göre daha hızlıdır. Bu süreçte büyüme faaliyeti gerçekleştirilir. Özellikle bu çocuklar için çok önem arz eder. Uykuda savunma sistemi, sinir ve iskelet kas sisteminin yeni güne hazırlanması sağlanır. Vücut adeta temizlenir.

Hastalıklardan korunmak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve hatta genç kalabilmek için düzenli ve sağlıklı uyku önemlidir. Uyku sırasında özellikle karanlıkta salgılanan melatonin hormonunun; bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğine dair birçok çalışma vardır. Bağışıklık sistemi her gün içerde oluşan ve kontrolsüz çoğalan tümör hücrelerini tarama yapar ve yolunda gitmeyen şeyler varsa bunları temizler. Melatonin hormonu da bağışıklık hücrelerini pozitif yönde etkiler. Bağışıklığın zayıflaması sizi kansere kadar götürebilir. Bu kadar büyük öneme sahip olan melatonin hormonunun salgılandığı saatler olan gece 10 ile 2 arası uykuyu kaçırmamalıdır.

Yapılan araştırmalar yetersiz ve kalitesiz uykunun cildin yaşlanmasını da hızlandırdığını ortaya koydu. İnsan cildi özellikle toksinle ve DNA hasarına yol açan güneş ışınları gibi, stres gibi çevresel faktörlere karşı vücudun önemli savunma mekanizmalarından biridir. Ayrıca az uyuyan kadınlarda ince çizgiler, cildin elastikiyetini kaybetmesi tespit edilmiştir. Gece karanlıkta uyumak tüm hücreleri yeniler ve anti-aging etkisi yapar.  Öğlenleri yemek sonrası 10-15 dakikalık güzellik uykusu ya da şekerleme dediğimiz uyku esnasında serotonin denilen mutluluk hormonu salgılanarak vücudu canlandırır. Son olarak ne kadar düzenli ve doğru saatlerde uyuyorsak o kadar genç kalabiliriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Kadınlara Güzellik Tavsiyeleri
Kadınlara Güzellik Tavsiyeleri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Uzmanlardan-Makyaj-onerileri
Uzmanlardan Makyaj Önerileri

Kapat