Yulaf Kepeğinin Faydaları Zararları

Yulaf Kepeğinin Faydaları Zararları
25 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 2.897 kez okundu.

Buğdaygiller familyasından olup, diğer bir ismi de alef’tir. Otsu bir tahıl olan yulaf nişasta bakımından oldukça zengindir. B grubu vitaminler, kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor ve demir minerallerini içerisinde barındırır. Hasat edilmeden önce yani henüz yeşilken kesilir, gölge ve havadar bir yerde asılarak kurutulur.

Yulaf içeriği bakımından özellikle kış aylarında vücut direncini arttırmak ve hastalıkları uzak tutmak için kullanılmalıdır.

Bol miktarda protein ve lif bulundurduğu için güne yulaf ezmesi ile başlamak kişiye zindelik ve sağlıklı bir yaşamın kapıları açacaktır. Çünkü bir fincanında bile vücudun gereksinim duyduğu protein ihtiyacını karşılamaya yetecektir. İçeriğinde bol miktarda mineral, kalsiyum, demir, magnezyum, sodyum, bakır ve bol miktarda fosfor bulundurur. Bu açıdan da fosfor deposu olarak bilinir.

Yulaf sağlık açısından faydaları saymakla bitmez. Özellikle cilt, deri ve saç sağlığın da ayrı bir yeri vardır. Cilt bakımında yenilerek tüketilmesinin dışında harici kullanımı da mümkündür. Özellikle yüzdeki aknelerin tedavi edilmesinde yulafın 15 dakika kaynatılıp, ılındıktan sonra yüze masaj yaparak uygulanıp 15 dakika kadar tuttuktan sonra soğuk suyla yıkanır. Bu uygulana sadece akne tedavisinde değil sivilce ve kuru ciltlerin pul pul dökülmesinde de etkili olacaktır. Bu uygulama haftada bir kere uygulandığında yüzdeki problemler azalacağı gibi sorunsuz bir cilde de kavuşulacaktır. Hem nemlendirme hem de yumuşaklık hissi verecektir.

Ayrıca su yerine süt kullanılması durumunda da iyi bir nemlendirici etkisi vardır. Serbest radikal etkisi olan bal sütle kaynatılıp soğutulan yulafın içine katılarak hazırlanan malzeme yüzünüze uygularsanız gözeneklerin açılmasını ve doğal bir parlaklığın yanı sıra daha sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlayacaktır.

Yulaf bu etkisinden dolayı ciltte meydana gelen kaşıntıları da giderecektir. Suçiçeği, deri iltihabı ve bazı enfeksiyonlarda tüm deriye uygulanabilir. Saç içinde oldukça faydalıdır. Kepek ve derideki bazı hastalıklar içinde yulaf yukarıda hazırlandığı gibi hazırlanıp kafa derisine uygulanabilir. Yulafın sindirim sistemine bire birdir. O yüzden de kilo vermek isteyenlerin birinci tercihidir. Doyurucu etkisi ile gün boyu size gereken mineral ve vitaminleri verir. Her şeyde olduğu gibi fazla tüketilmesi sindirim sisteminde gaz ve şişkinlik hissi verecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Sütle Hazırlanan Güzellik Maskeleri
Sütle Hazırlanan Güzellik Maskeleri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Mucizevi-Tok-Tutan-Yiyecekler
Mucizevi Tok Tutan Yiyecekler

Kapat