Zone Diyeti

Zone Diyeti
8 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 1.918 kez okundu.

Zone Diyeti

Zayıflama konusunda hemen hemen her yolu deniyorsunuz. Daha fit bir vücuda sahip olmak ve istediğiniz ideal kiloya gelebilmek için birbirinden farklı diyetleri deniyorsunuz. Kimisi bu yöntemler ile başarı yakalasa da kimleri ne yaparsa yapsın kilo veremezler. Bu bazı kişilerde genetik olduğundan mutlaka bir doktor kontrolünden geçmesi gerekmektedir. Yine insanların en çok tercih ettiği diyetlerden bir tanesi de Zone Diyetidir. Zone diyeti diğer diyetlerin aksine aç kalmadan zayıflamak için oluşturulmuş bir diyet türüdür. Zone diyetinde vücudumuzun ihtiyaç duyduğu her türlü besin maddesi tüketilmektedir. Bu diyette amaç kilo verirken vücudumuzun dengesini ve sağlığını korumaktır. Zone diyetinde temel düşünce vücudumuzu yediğimiz besinlerle kandırmak, böylece tokluk hissini daha uzun süre yaşamaktır. Mesela makarna yerine elma yemek ve bu sayede inülinimizi dengelemek bizim elimizde olan bir durumdur.

Zone diyetinin temel kuralları bulunmaktadır. Altın kural olarak bol bol su içmeliyiz ve mümkün olduğu kadar az miktarda şeker tüketmeliyiz. Aldığımız proteinler kesinlikle avuç içi büyüklüğünü geçmemeli, menümüzün 3 de 2 sini karbonhidratlar, geri kalan kısmı ise proteinler oluşturmalıdır. Zone diyetinde yağ olarak zeytinyağı ve balıktaki yağ tercih edilmeli. Kesinlikle ekmek, makarna, pilav, patates, muz ve üzüm tüketilmemelidir.

Zone diyetinin uygulama aşaması tamamen yemek yeme üzerine kuruludur. Yani yediğimiz yemek kadar zayıflarız. Bu yüzden kesinlikle aç kalmamaya çok dikkat edeceğiz. Ana yemek öğün saatlerimiz belirgin olmalıdır. Sabah kalktığımızda kahvaltımızı yapmalıyız, sabah kahvaltımızdan en geç 5 saat sonra öğle yemeği, öğle yemeğinden de en geç 5 saat sonra akşam yemeği yemeliyiz. Her ana yemek öğünü arasında mutlaka ara öğünler oluşturmalıyız. Özellikle akşam yemeğimiz ve akşamüstü atıştırma menümüz hafif yiyeceklerden oluşturulmalıdır.

Zone diyeti menüsü oluştururken tabağımızı 3 parçaya bölelim, 2 bölüme karbonhidratları koyalım. Bu kısımda çeşitli sebzeler haşlanmış olmak koşuluyla olabilir ayrıca meyvelerde bu kısımda bulunabilir. Diğer kalan 1 parçada ise proteinler olmalıdır. Bu proteinlerden kastedilen derisiz tavuk, hindi, balık, yumurta beyazı veya az yağlı süt ürünleri olabilir. Bu menülerin yanında zone diyetini uygulayanların bol bol su içip egzersiz yapmaları da çok önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
salatalik-gozlere-ne-gibi-faydalar-saglar
Salatalık Gözlere Ne Gibi Faydalar Sağlar

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Diyetinize Destek Gıdalar Ve Bilgiler
Diyetinize Destek Gıdalar Ve Bilgiler

Kapat