A Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

A Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?
10 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 2.867 kez okundu.

A Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

A vitamini en geniş vitamin grubu arasında yer alır ve özellikle hayvansal gıdalarda daha ağırlıkta ve yoğunlukta bulunmaktadır. A vitaminini hayvansal gıdalardan almanız mümkün olduğu kadar bitkilerden de bolca almanız mümkündür. Bu vitamini içeren besinler mutfağımızda çoğunlukta kullandığımız ve en çok girenler arasındadır. Mesela patates, havuç, ıspanak, domates, pırasa, maydanoz ve bezelye gibi sebzelerdir. Aynı zamanda yemek yapılarak veya direk olarak tükettiğimiz koyu yapraklı yeşilliklerde de bol oranda A vitamini yer almaktadır.

A vitamini bulunan diğer besinleri de şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Greyfurt
  • Kavun
  • Nane
  • Karalahana
  • Bal kabağı

Sıralamış olduğumuz bu besinler dışında ilk başta söylemiş olduğumuz hayvansal gıdalarda da A vitamini bolca bulunmaktadır.

A VİTAMİNİ BULUNAN HAYVANSAL GIDALARI ŞÖYLE SIRALAYABİLİRİZ

A vitaminini en çok ciğerde bulabilirsiniz. Ancak ciğer tüketiminde kolesterol oranını da düşünerek tüketmelisiniz.

İnek ve keçi sütünde oldukça yüksek oranda bulunmaktadır. Ve hemen hemen herkesin günlük tüketmiş olduğu yumurtada A vitamini oldukça fazladır. Yumurtayı özellikle çocuklarınıza en az haftada birkaç kez yedirmelisiniz. Yumurta tüketimi yaptırmanız özellikle A vitamini açısından gerekli besini alması için yeterli olacaktır.

Et çeşitlerinde ise A vitaminini en çok barındıran besin özellikle kırmızı et grubundan hindi ve koyun etidir.

Balık grubundan ise ton balığı en fazla A vitamini içeren hayvansal gıdalar arasında yer alır.

Sığır eti de diğer et grupları gibi herkesin bolca tüketmesi gereken bir besindir ve dilerseniz ızgara veya fırında yaparak kendi yağı ile tüketilmesi içerisindeki A vitaminini daha fazla oranda almanız için yardımcı olmuş olacaktır.

Peki, yukarıda saydığımız ve A vitamini içeren besinlerin düzenli olarak alınmaması yani A vitamini gerekli miktarda vücuda alınmadığı takdirde ne gibi sorunlar ile karşılaşırsınız?

A vitamini eksikliği karşısında özellikle kişilerde göz hastalıklarının belirmesinde, cilt kuruluğu olmasında, solunum yolu hastalıkları ve idrar yolu hastalıkları ortaya çıkmasında A vitamini eksikliğinin etkisi oldukça fazladır ve bu yüzden bu tarz rahatsızlıklar meydana gelebilirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Kırışıklıklar İçin Etkili Yağlar
Kırışıklıklar İçin Etkili Yağlar

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
kıvırcık Kına Saç Modelleri
Kına Gecesi Saç Modelleri

Kapat