Ağız Kanserine Yakalanma Sebepleri

Ağız Kanserine Yakalanma Sebepleri
2 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 2.754 kez okundu.

 

Kanser hastalığı, hücrelerin bilinçsiz bir şekilde büyümesi olarak tanımlanmaktadır. Hücreler etrafındaki dokuları işgal etmesiyle birlikte dokulara hasar vermektedir. Ağız kanseri, ağız içerisinde meydana gelen ve giderilemeyen bir yara veya tümör şeklinde ortaya çıkar. Ağız kanseri türleri arasında ağız tabanı kanseri, dudak kanseri, diş eti kanseri, ağız mukozası kanseri, dil kanseri, damak kanseri ve tükrük bezi kanseri bulunuyor. Ağız kanseri maalesef ki erken teşhis ve tedavisi olmadan ölümcül seviyelere gelebiliyor.
Ağız kanserine yakalananların en belirgin belirtilerini anlatacak olursak eğer, diş etlerinde, ağız içerisinde bir bölgede ve dudaklarda şişkinlik, aşınma, çıkıntı, kalınlaşma, uyuşma, his kaybı, ağız içerisinde kadifemsi beyaz, kırmızı ya da benek şeklinde plakalar, ağız içerisinde açıklanamayan kanama, suratta veya boyunda kanama, iki haftadır geçmeyen yaralar, boğaz arkasında bir şey takılma hissi, yutkunmada, konuşmada, çiğnemede ya da çeneyi hareket ettirmede zorlanma, ses değişimi, kronik boğaz ağrısı, aniden aşırı kilo kaybı gibi belirtiler olabilir. Belirtilerden en az birisini yaşamanız halinde erkenden bir doktora veya aile hekiminize görünmenizde fayda var.

ağız-kanseri-2
Ağız kanserine yakalanma sebepleri ise şunlardır: çok fazla alkol tüketimi, sigara kullanımı, güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmak, tütün çiğnemek, aile geçmişinde kanser olması ve HPV virüsü. Tabi çok önemli bir konuda var. Ağız kanserine yakalanan kişilerin %25 gibi büyük bir kısmı sigara ve alkol tüketen kişilerdir.
Ağız kanserinin belirlenebilmesi için ağızdaki dokular CT,MR, PET veya biopsi görüntülemeleri yapılmalıdır. Klasik ağız muayenesi esnasında, diş doktorları size ağız kanseri testi yapmaktadır. Muayene esnasında diş doktorunuz ağız içerisinde yara, renk bozulması ve şişlik olan dokunun olup olmadığını kontrol ediyor. Doktorunuz şüpheli bir doku bulursa eğer fırça biyopsisi uygulayabilir. Yapılan bu test acı vermemektedir. Dokudan minik bir parça alınır ve anormal olup olmadığı kontrol edilir. Ayrıca doktorunuz bir başka seçenek olarak, şüpheli gördüğü dokuyu neşter biyopsisi ile test edebilir. Tabii ki bu seçenek lokal anestezi uygulandıktan sonra yapılır. Ağız kanserinin tedavileri arasında kemoterapi, ameliyat ve radyasyon terapisi bulunmaktadır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
adriana-lima-diyeti-nedir-nasil-yapilir
Adriana Lima Diyeti Nedir Nasıl Yapılır

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Doğru Beslenme Önerileri
Doğru Beslenme Önerileri

Kapat