Bebek Biberonlarına Dikkat

Bebek Biberonlarına Dikkat
10 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 1.982 kez okundu.

Bebeklere belli bir yaşa kadar sıvı tüketmek için kullanılan biberonlar doğru seçilmediği taktirde bebeklerde büyük oranda bir gaz problemi oluşturduğu ortaya çıktı. Biberon tercihinin doğru yapılmaması, ilerleyen zamanlarda onlar için bir çok ağız ve diş problemini de beraberinde getirdiği yapılan araştırma ve gözlemlere göre tespit edildi…

Bizler için canımızdan kıymetli olan bebeklerimiz, hayatımızın merkezi olan yavrularımızdır. Her işimizi onlara göre tayin eder, zamanımızın büyük bir kısmını onlara harcarız ve onları yetiştirene kadar onlara gözümüz gibi bakarız. Onların her ihtiyaçlarını karşıladığımız hatta kendimizden fedakarlıklar yaparak rahat etmeleri için her şeyimizi veririz.

Onların bizden beklentilerini karşılarken bilinçsiz de olabiliriz. İlk annelik veya babalık deneyimlerimiz de bir bebeğin ne istediğini ve ne demeye çalıştığını bilemediğimiz için doğal olarak bir çok hata da yaptığımız doğrudur.

Örneğin bebeğimize biberonla sıvı gıdalar verirken biberonun onun ağız yapısına uygunluğunu belki de hiç düşünmemişizdir bile… Biberonla beslenen çocuklar için biz ebeveynlerin dikkat etmesi gerekenler, çok hızlı büyüyen ve gelişen bebeklerimizin ağız yapısına ve yaşına uygun biberonları tercih etmektir.Biberon seçimi esnasında, bebek için zararlı olmayan cam ve polikarbon biberonları tercih etmemiz de büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü vücutları hassas ve dirençsiz olan bebekler birçok mikroba karşı savaşamamaktadır.

Doğru biberon seçimi olmadığı taktirde ağızdan daha fazla hava gireceği için, mide de gaz oluşmaktadır ve bu gaz da bebeğin rahatsız olmasına neden olur. Böylece uykusuz ve huzursuz bir gün geçirmesine, size de bunun meşakkatini çekmek düşmektedir. Ayrıca yanlış biberon, diş ve ağız gelişimini de olumsuz yönde etkiler. Çünkü damak yapıları hassas olan bebeklerin ağzına büyük gelen biberonlar uzun süre ağzın da tuttukları biberonun neticesinde yavaş yavaş da zarar görebilir. Sağlıklı ve doğru ölçü de olan biberon seçilse dahi, uzun süre bebeklerin ağzında biberonun kalmasının doğru olmadığı da bir diğer dikkat edilmesi gereken unsurdur.  Uzun ve yanlış biberon kullanımı ileride çocuk için konuşma bozukluğunu da beraberinde getirir.

Bunun dışında, bebeklere verilen sütün veya şekerli yiyecek içecek tüketiminin olabildiğince az şeker içermesi gerektiği de dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Diş gelişiminde, şekerli gıdaların onlar için olumsuz bir etken olduğu da apaçık ortadadır. Yeni çıkan dişlerin çürümeye çok yatkın olduğu bebeklik döneminde çocuklara verilen gıdaların önemini de yabana atmamakta fayda vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
koltuk-alti-kararmasina-kesin-cozum
Koltuk Altı Kararmasına Çözüm

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
1336097105_Bee
Neden Propolis Kullanmalıyız ?

Kapat