Bebek Mamasına Ne Zaman Başlatılır?

Bebek Mamasına Ne Zaman Başlatılır?
22 Mart 2016 tarihinde eklendi, 1.874 kez okundu.

Bebek Mamasına Ne Zaman Başlatılır?

İlk 6 ay anne sütü alınması gerekliliğini artık ezberlemeyen yoktur. Anne sütü bebekler için en ideal ve sağlıklı besindir. Ancak bazı durumlarda bebek, anne sütü alma imkanına sahip değildir. Ya da anne sütü yetersiz geldiği durumlarda bebeğin karnının doyması için bebek mamasına başlanır. Bunun için doktorun tavsiyesine uyarak bir başlangıç yapılmalıdır. Bebek mamaları, bebeğin ayına göre numaralandırılır. 0-6 ay arası farklı, 6-12 ay arası farklı içeriklerde dir. İlk 6 aydan sonra katı gıdaya geçiş denemelerinin başlayacağı da göz önüne alınırsa, her dönemde farklı bir beslenme ihtiyacı doğacaktır. Anne sağlığı ve bebek bakımı konularında faydalı bilgiler vermeye devam ediyoruz. Bugün sizler için bir çok kişinin de merak ettiği konulardan bir tanesi olan bebeklerin mama yemeye ne zaman başladıkları hakkında bilgiler vereceğiz. Diğer anne ve çocuk sağlığı ile ilgili makalelere göz atmak için yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Ortalama olarak bebek mamasına ne zaman başlatılır derseniz, anne sütü yetiyorsa hiç bir zaman ama yetersiz geliyorsa doğumdan itibaren başlanmalıdır. Bebeğin ilk 1 yılda gelişim süreci çok hızlı olduğu için sağlıklı beslenmesi oldukça önemlidir. Bu yüzden anneler bebeklerine sütlerinin yetmediğini düşünüyorsa doktora danışıp, mama takviyesine başlamalıdır. Formül mamalar sıkça tercih edilen bebek mamalarıdır ama bebek bisküvisi ve muhallebiler de dönüşümlü kullanılmaktadır.

Bazı uzmanlar bebek bisküvilerinin gereksiz ve zararlı olduğunu iddia etse de diğer bir kısmı da hala tavsiye etmektedir. Bebek beslenmesinde, asıl önemli faktör annedir. Bebeğin iştahını ve nasıl beslenmesi gerektiğini en iyi anneler bilir. Her doktor farklı bir beslenme önerisinde bulunacağı için kafaları karışan anneler, sağlıklı beslenen bebekleri olsun istiyorlarsa, sağlıklı ürünler tüketmelerini sağlayarak, gelişim ve ayına göre bir beslenme sistemi yaratabilirler.

 

Her zaman bebek maması alma imkânı olmayan anneler, pirinç unu ve süt ile muhallebi yaparak bebeklerini beslemektedir. 1 yaşından evvel inek sütü verilmemesi gereken bebekleri beslerken her zaman anne sütü kullanılmalı, anne sütü bulunmuyorsa formül mamalar tercih edilmelidir. Pirinç unu ile yapılan mamalara da şeker yerine pekmez atarak sağlıklı bir hale getirilebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
beyazdut1
Dut Yiyin Sağlıklı Kalın

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
siyah-nokta-maskesi-ev-yapimi
En İyi Yüz Kremi Nedir

Kapat