Cildi Yaşlandıran Faktörler

Cildi Yaşlandıran Faktörler
29 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 2.558 kez okundu.

Cildi Yaşlandıran Faktörler

Bazen her ne kadar güzel bir cilde sahip olsanız da yapılan yanlış uygulamalar ile cildinizde yıpranmalar ve yaşlılık belirtileri oluşabilir. Bunun önüne geçebilmek için cildinize gereken önemi göstermelisiniz. Bu ilgiyi gösterdiğiniz zaman cildiniz daha canlı ve sağlıklı bir yapıya sahip olacaktır. Bu yazımızda sizler için cildi yaşlandıran faktörleri ele aldık ve yapmanız gerekenler neler hep birlikte göz atalım.

Değişen Yaşam Şartları ve Cildimiz

Hayat şartlarının zorlaşması ile birlikte ne yazık ki kişisel bakımımıza eskisi kadar özen gösterememekteyiz ve ne yazık ki bu durumdan en çok nasibini alan da cildimiz olmakta.Oysa ki en çok ilgiyi hak eden de cildimizdir.Neden mi? Çünkü bedenimizi dış etkilerden koruyan ilk ve en büyük yüzeye sahip olan bölgemiz cildimiz.

Çalışma hayatında yerini alan kadınlar işe git,mesaiyi bitir,eve gel,yemek yap,çocuk,eş,temizlik derken ne yazık ki kendine vakit ayırmayı minimum boyutlara indirgemekte.Tüm bunların yanında bir de cildi yaşlandıran faktörler vardır.Bu faktörler ne yazık ki cildin yaşlanmasına,elastikiyetini kaybetmesine ve daha yorgun bir görünüme bürünmeye neden olmakta.

Cildi Yaşlandıran UygulamalarBu cildi yaşlandıran faktörler nedir diye soracak olursanız bir kaçını gelin ele alalım.

  • Güneş: Evet güneş ışınları D vitamini olarak baktığımızda faydalı olarak görünse de maalesef o kadar masum değil. Kırışıklıkların oluşmasında,cilt lekelerinin belirmesinde en büyük rol güneşindir.
  • Sigara: Evet sigara cildi yaşlandırma hızını 5 kata kadar arttırmaktadır.Bunun yanında sigara içme eylemi sürekli aynı ifadenin tekrarına ve kırışıkların özellikle ağız ve çevresinde artışına sebep olmakta.
  • Bakliyat: Bakliyatlar da cildimiz hatta bedenimiz için bir çok vitaminleri barındırmaktadır.Bakliyat tüketiminin azalması;meyve,sebze,balık,et tüketimine dikkat edilmemesi;hamur işi,fast food gibi hazır yiyeceklerinin tüketiminin artması yeterli besin değerlerinin karşılanmamasına ve bu sebeple de cildin erken yaşlanmasına neden olmaktadır.

Bunun gibi dengesiz beslenme,hava kirliliği,stres,alkol tüketimi,sık kilo değişimleri,uykunun yeteri kadar alınamaması gibi bir çok sebep sayılabilir.

Unutmamalıyız ki sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Bu sebeple yeme alışkanlıklarımıza dikkat etmeli,bol su tüketmeli ve kendimize gerekli vakti ayırmalıyız. Tüm bu uygulamalar sayesinde çok daha iyi bir cilde sahip olacaksınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Sağlık İçin Neler Yapılmalıdır
Sağlık İçin Neler Yapılmalıdır?

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
maydanoz-suyu-ile-zayiflama-yollari
Maydanoz Suyu Zayıflatır mı, Kürü Nasıl Hazırlanır

Kapat