Çocuklarda Yüksek Ateşin Nedenleri ve Çözümleri

Çocuklarda Yüksek Ateşin Nedenleri ve Çözümleri
16 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 2.687 kez okundu.

Çocuklarda Yüksek Ateşin Nedenleri ve Çözümleri

  •    Özellikle kışın birçok çocuğun başına gelen yüksek ateş aile fertlerini de oldukça tedirgin etmektedir. Eğer yüksek ateşe zamanında müdahale ile tedavi edilmezse çok kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Böyle durumlar için yüksek ateşi düşürmenin yollarını bilmeliyiz ve acilen bir hekime başvurmalıyız. Peki, çocuklarda yüksek ateşin nedenleri ve çözümleri nelerdir?
  •    Yüksek ateş, aslında acilen doktora gidilmesi gerektiğini gösteren bir alarm sistemi gibidir. Vücuda çok fazla mikrop girdiği için bünye bu hastalıkla savaşır ve bu yüzden de vücut ısısı giderek yükselmeye başlar. Özellik vücut sıcaklığı 39 derecenin üstüne çıktığında tehlike daha çok büyür. Kalp atışları, soluk alıp verme hızlanır. Ateş yükseldiğinde bacak, kol bölgemize giden kan miktarı azalır, beyine ve kalbe giden kan miktarı arttığı için de vücut için büyük bir tehlike baş göstermeye başlar. Yüksek ateş olan çocuklara dikkat ederseniz kollarında soğukluk, gövdesinde ise aşırı sıcaklık başlar, her ateşlenme büyük bir tehlike belirtisi olmayabilir ama 39 dereceyi geçtiğinde mutlaka tıbbi destek almak gerekir.
  •    Yüksek ateşin birden farklı sebebi olabilir, kimi çocuklarda solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanır, kimisinde ise bağırsak enfeksiyonu nedeni ile ishal gibi durumlar ile birlikte karşılaşılabilir. Özellik kız çocuklarda idrar enfeksiyon ihtimali çok fazladır ve bu da yüksek ateşe neden olabilmektedir.
  •    Yüksek ateş için çözüm önerileri; öncelikle sakinliğinizi koruyun, fazla panik yaparsanız farklı ve yanlış yöntemler deneyerek çocuğunuza zarar verebilirsiniz. Çocuğumun ateşi çok fazla, üstünü örteyim de üşümesin demek çok yanlış bir harekettir, yüksek ateşte çocuğunuzun üstünü örterseniz havale geçirmesine neden olabilirsiniz.
  •    38 derece ateş çok tehlikeli olmasa da 39 derece ateş ve bunun yanında, öksürük, kusma, bulantı, ishal gibi bulgular da yer alıyorsa mutlaka hemen doktorunuza gitmelisiniz.
  •    Eskiden aileler çocuklarına aspirini ezip sirkenin içine atarak suyu her yerine sürüyordu, bu yöntem ateşin düşme süresini geciktirdiği için faydalı bir yöntem değildir.
  •    Yüksek ateş durumunda elinizde ateş düşürücü fitil mevcutsa bu yöntemi deneyebilirsiniz, bunun yanı sıra çocuğun başını yıkamamak şartı ile vücudunu ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu yöntemlerden sonra da çocuğunuzun ateşi düşmezse en yakın hastaneye gitmeniz gerekiyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
misir-puskulu-cayi-ile-zayiflama
Mısır Püskülü Çayı Zayıflatır Mı?

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Su Diyeti
Su Diyeti İle 15 Günde 12 Kilo Verdiren Diyet Listesi

Kapat