Doğru Makyaj Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Doğru Makyaj Temizliği Nasıl Yapılmalı?
21 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 2.715 kez okundu.

Çevresine doğru enerji göndermeyi seven bakımlı kadınlar, her gün düzenli olarak makyaj yapar. Büyük özen gösterilerek yapılan makyaj, akşam saatlerinde tekrar temizlenmelidir. Çünkü en kaliteli markaların makyaj ürünleri dahi, onlarca kimyasal madde içerir. Gece boyu deri içine nüfuz eden bu kimyasallar ise derinin nefes almasını önleyecek ve gözenekleri tıkayarak sivilce ve iltihap oluşumunu hızlandıracaktır. Makyaj temizliği, hafife alınmayacak kadar önemli bir konudur. Hem doğru temizleyici ürünler kullanmak, hem cildi yıpratmamak gerekir. Doğru makyaj temizliğinin aşamaları ise şu şekilde sıralanabilir;

makyaj-temizleme

  • Doğru makyaj temizliğinin ilk kuralı, doğru bir makyaj temizleyici bulmaktır. Kimyasal içermeyen markalara yönelmek, cildin nefes almasını sağlar. Ayrıca evde hazırlanan doğal makyaj temizleyicilerde oldukça sağlıklıdır.
  • Makyaj temizliğinde kullanılan pamuk veya makyaj mendili, mutlaka her dakika bulundurulmalıdır. Çünkü sert yapısı bulunan peçete gibi ürünler ile makyaj temizlemek, cildin yıpranmasına neden olur.
  • Makyaj temizlerken, elinizdeki pamuğun yönü oldukça önemlidir. Çünkü bazı bölgeleri aşağı doğru çekerek masaj yapmak, sarkmalara davetiye çıkartır. Göz çevresi için yüzük parmağı ile hafifçe bastırarak, diğer bölgeler için ise yukarı dairesel hareketler yaparak makyaj temizlemek gerekir. Yani hareket her zaman aşağıdan yukarı doğru olmalıdır.
  • Gün boyu biriken makyaj kalıntılarından ve tozlardan, cildi temizlemek yeterli olmaz. Cilt temizlendikten sonra mutlaka cilt yapısına uygun bir tonik ile desteklenmelidir. Kimyasal içermeyen doğal tonik arayanların, doğal bir gül suyunu tonik olarak kullanması önerilebilir. Özellikle yağlı cilt yapısında, gülsuyu yağı dengeleme özelliğine sahiptir.

makyaj-temizleme-3

Makyaj temizliğinde kullanılan jeller; birçok markanın sıvı makyaj temizleyici ürünleri mevcuttur. Bu ürünleri cilde masaj yaparak, bastırmadan uygulamak gerekir. Dairesel hareketler ile cilde yayılan jel, ılık su ile durulanmalıdır. Kurulamak için havlu kullanmak yanlış bir uygulama olur. Yumuşak dokulu bir kâğıt havlu, cilde bastırılıp çekilmelidir. Cildi sürterek kurutmak, yine cildin hassas yapısına zarar verir. Sadece makyaj temizlemek yeterli değildir. Kullanılan yastık kılıflarının da daima değiştirilmesi gerekir. Cildinizi temizlemenize rağmen, gece yattığınız yastıkta biriken bakteriler yine cilde etki edecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Gelin Makyaj Modelleri6
Gelin makyaj modelleri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Saç Yolma Hastalığı Hakkında
Saç Yolma Hastalığı Hakkında

Kapat