El Egzaması ve Nedenleri

El Egzaması ve Nedenleri
15 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 3.947 kez okundu.

El Egzamasına Yol Açan Etkenler

  • El egzaması, dünyada ve ülkemizde giderek artan bir sorun haline gelmiştir. Egzama nedenleri arasında eldivensiz bir şekilde kullanılan çamaşır suyunun yanı sıra çok yoğun ve stresli ortamlarda bulunmakta egzamaya davetiye çıkarabiliyor.
  • Gün içerisinde ellerimizi sıklıkla kullanıyoruz ama sadece nemlendiriciler ile bakım yapmak ile yetiniyoruz. Ellerimizin değerini herhangi bir rahatsızlıktan sonra anlıyoruz, öncesinde hiçbir şeye dikkat etmeyerek el egzaması ve diğer birçok hastalığa zemin hazırlıyoruz. El egzaması artık çok erken yaşlarda görülebiliyor, bunun en büyük nedeni de teknolojinin gelişmesi ile kullandığımız telefon ve bilgisayarlardan kaynaklanıyor. Bir de işin içine aşırı stres girince el egzaması kaçınılmaz bir hal alıyor. Bu rahatsızlık nedeni ile hayat standartlarınız düşüyor ve sonrasın maddi, manevi kayıplar yaşamaya başlıyorsunuz. El egzaması, bazı kişilerde meslek hastalığına dönüşmüş durumdadır, mesleği olmayanlar da evde yaptıkları işler, ilgilendiği hobilerin olumsuz etkileri nedeni ile bu hastalıkla mücadele etmek durumunda kalıyorlar. Eldeki kaşıntılar uzun süre geçmezse mantar gibi sorunların olması ihtimaline karşı vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekiyor.
  • El egzamasının görüldüğü kişiler; aşırı sinirliler, yağlı cildi olanlar, herhangi bir alerjisi bulunanlar ve bu deri hastalığı bulunan kişilere temas edenlerdir. El egzamasının nedenleri çoğu zaman teşhis edilemeyebiliyor, ama siz alerjiden eminseniz, sizde buna neden olan gıdaları kullanmayı keserek kısa sürede kurtulabilirsiniz. El egzaması çeşitleri; kuru, yaş, akut ve genetik olarak gruplandırılmaktadır. Eldeki kaşıntılar zamanla derin çatlaklara yol açar ve sonrasında iltihap kaparak istenmeyen yaralara yol açabilir. Bazı kişilerde el egzaması sadece çatlaklar ile sınırlı kalırken kimilerinde su toplamaya varan boyutlara ulaşabiliyor. El egzaması sorunu yaşayanlar krem, sabun kullanırken alerjiye neden olmaya ürünleri tercih etmelidir.
  • El egzaması dünya üzerinde en çok kadınlarda görülüyor. Özellikle bazı meslekler için bu hastalık kaçınılmaz oluyor. Kuaförler, hastane personelleri, maden sektöründeki çalışanlar, aşçılar ve temizlik işi yapan kişilerde sıklıkla el egzamasına rastlanıyor. El egzamasının en temel nedenleri arasında yıpranmış deri yatıyor. Deri, cildin alt kısmını koruyamaz hale geliyor ve bakterilere karşı mücadele edemiyor. El derilerini koruyan özel kremleri eczaneden alarak cildiniz harap olmadan önlem alabilirsiniz. Ellerinizi düzenli olarak yıkadıktan, temizledikten sonra tamamen kurulamak gerekiyor. Evde, işte veya farklı bir yerde kullanılan eldivenlerin dikkatli seçilmemesi de el egzaması nedenleri arasında yer alıyor. Özellikle Latex eldivenler su ve diğer sıvıları deriye geçirdiği için egzamanın gelişi kaçınılmaz oluyor. Kullanılan eldivenler cildi nemlendirmeyecek ve kullandığınız alana uygun seçilecektir, bu sayede el egzamasına karşı önlem almış olursunuz

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
kızıl-saçlara-uygun-makyaj-teknikleri-3
Kızıl Saçlara Uygun Makyaj Teknikleri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
dolgun-saçlar
Dolgun Saçları Koruma Yöntemleri

Kapat