Evde Saç Boyama

Evde Saç Boyama
30 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 4.733 kez okundu.

Evde Saç Boyama

 • Marketlerden ya da eczanelerde aldığımız ürünler ile saçlarımızı kendimiz boyamak isteyebiliriz. Birçok bayan evde saç boyama işlemini zaten yapıyor ama bu konuda dikkat edilmesi gereken ince ayrıntılar vardır. Saç boyaları içerdiği kimyasallar nedeni ile yanlış kullanımdan dolayı sorun teşkil edebilirler.

evde-sac-boyama

Evde Saç Boyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Ev saç boyama yapan birçok kişi kaşıntı gibi sorunlar ile uğraşırlar. Özellikle her boyadan sonra saçlar kurur, uçları kırılır. Saç boyamanızın amacı aslında beyaz renkleri kamufle etmek ve saçınıza canlılık katmaktır. Maalesef bazı arkadaşlar canı sıkıldıkça saçlarını boyuyorlar ve bu da saçların erken yıpranmasına neden oluyor. Dip boyanız gelmeden, beyazlarınız görünmeden saç boyamayın ki ileri de boyayabileceğiniz gür saçlarınız olsun.
 •  Evde saç boyarken dikkat edilmesi gerekenler bununla sınır değil, saç boyası için seçeceğiniz marka kaliteli olmalıdır, uygun fiyat diye alınan ve bilinmeye birçok marka saçlara zarar verebilir. Aslında evde saç boyama işlemi için kına çok sağlıklı bir yöntemdir fakat renk kategorisi kısıtlı olduğu için hazır boyalar bayanlara daha cazip gelmektedir.
 • Herkesten farklı saç rengim olsun diye farklı renkler tercih edebiliyoruz, bu saç boyalarının yanında antioksidan ihtiva eden ürünler ile saç renklerini açmak işimizi kolaylaştıracaktır.
 • Evde yapılan saç boyalarında boya sürerken dipten uca doğru hamle yapılır, bu durumda saçları hiç düşünmediğiniz kadar yıpratmaktadır. Saç boyama işleminden sonra bitkisel yağar ile saç bakımınızı yaparsanız saçlarınızın kırılmasını ve yıpranmasını ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Eğer yaptığınız saç boyama işleminde kaşıntı, kızarıklık gibi durumlar varsa boyama işlemini bırakarak hemen saçlarınızı yıkamalısınız. Aynı işlemi bir daha tekrar etmeyip cildiyeye görünmeniz gerekmektedir.
 • Bu gibi olumsuz durumlar ile karşılaşmamak için saç boyama zamanınızı uzatın, ayda 1 mi boyuyorsunuz, 2 hatta 3 ayda bir boyayın ki saçlarınız daha sağlıklı kalabilsin.

Evde Saç Boyama Nasıl Yapılır

 • Saç boyasını seçerken ten renginize uygun bir ton seçin, alakasız renkler sizi olduğunuzdan kötü gösterebilir.
 • Eğer koyu renk saçlarınız varsa ve sarartan bir boya türü seçmeyin, fazla koyu renk ile açık sarı rengi karıştırınca turuncu gibi bir renk ortaya çıkar ve bu durum da hoşunuza gitmeyebilir.
 • Saçlarınızda çok kırık varsa ve kuru ise bakım yapmadan saç boyası kullanmayın. Saçlarınızı badem, avokado yağları ile besleyerek ihtiyacınız olan E,B vitaminlerini karşılamalısınız.
 • Bazı boyalarda saç bakım ürünleri olur, bu ürünleri evde saç boyama işlemine başlamadan önce uygulayın. Boyanız yıkanınca çıkan türden olsun, bu boyalar, yaklaşık 1 ay kadar canlı şekilde kalabilirler.
 • Toplum olarak pek fazla prospektüsleri okumuyoruz, evde saç boyama yaptıracaksanız mutlaka detayları okuyun. Yüzünüzde boya lekesi olmaması için vazelin kullanabilirsiniz. Kıyafetlerinize sıçramaması açısından bir örtü ile üstünüzü kapatmanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca saçlarınız boyalı beklerken ateş olan bir yerde dolaşmayın, kimyasal nedeni ile çok kolay tutuşabilir. Saç boyasını normalden fazla bekletirseniz istenilen rengi yakalayamazsınız, bu yüzden zamanlamaya dikkat ediyoruz. Saç boyalı iken rüzgarlı yerlerde dolaşmak hem sizi hasta eder hem de boya istenen rengi tutturamayabilir.
 • Saçlarınızın canlılığını korumak için güneşe fazla yaklaşmayın, kurutma makinesini mecbur olmadıkça kullanmayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
hamilelikte-folik-asit-iceren-besinler
Hamilelikte Folik Asit İçeren Besinler

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Gelin Makyaj Modelleri6
Gelin makyaj modelleri

Kapat