Kahvaltı Neden Önemli?

Kahvaltı Neden Önemli?
9 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 2.107 kez okundu.

Bütün diyetisyenler, televizyonda izlediğimiz tüm sağlık uzmanları, kilo vermek ya da sağlıklı yaşamak isteyenlere, kahvaltıyı ihmal etmemeleri gerektiğini öğütlüyor. Yoğun iş temposu içinde, sabah aceleyle evden çıkarken bir çoğumuz kahvaltı yapmayı unutuyoruz. Ofise ya da okula gittiğimizde ise tost ya da poğaça ile kahvaltı ediyor ya da öğle saatine kadar hiç bir şey yemeyip, öğlen geldiğinde önümüzdeki yemeğe saldırıyoruz. Özellikle kilo vermek gibi bir amacınız varsa, sağlıklı olmasını bir kenara bırakalım; kahvaltıyı ihmal etmek, kilo vermeyi ya da ideal kiloyu muhafaza etmeyi zorlaştırır. Obez insanlara baktığımızda, onların ortak alışkanlıklarının kahvaltı öğününü atlamak olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü kahvaltı yapmayan kişilerin gün içinde gereğinden fazla kalori aldıkları, uzmanlar tarafından test edilip onaylanmış. Bu kişilerin bilhassa zararlı yiyecekleri tüketmeye yönelimi çok daha fazla olmaktadır.

Kahvaltı yapan kişilerin günlük kalori alım miktarı daha yüksek olmasına rağmen, beden kitle indeksi değerleri, kahvaltıyı es geçenlere kıyasla daha düşük çıkmaktadır. Kahvaltıyı es geçtiğinizde, beyninizin ödül merkezi harekete geçmekte ve düşük kalorili yerine yüksek kalorili yiyecekler için vücuda sinyal göndererek yüksek kalorili bir şeyler yeme isteği uyandırmaktadır. Yani kahvaltı öğününü atlarsanız, günün geri kalanında canınız zararlı şeyler yemek isteyecektir. İşte kahvaltının bu denli önemli olmasındaki bir diğer sebep daha… Sadece sağlığınız için faydalı olduğunu bilmek, kahvaltıyı ihmal etmemeniz için yeterli olmuyorsa, bu sebebi göz önünde bulundurarak, sabahları kahvaltı etmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Peki, kahvaltı ne zaman yapılmalı? Kahvaltının ne zaman yapılacağı da en az kahvaltının önemi kadar önemlidir. Kahvaltı, uyandıktan sonra bir saat içinde ve öncesinde bir büyük bardak su içtikten sonra yapılmalıdır. Özellikle kilo sorunu olan kişilerin, uyandıktan kısa bir süre sonra, eğer hemen spora çıkmayacaklarsa, 1 saat içinde kahvaltı etmeleri önerilmektedir. Peki, kahvaltıda ne yiyeceksiniz? En iyi, en sağlıklı ve en uzun süre tok tutan kahvaltı seçenekleri arasında yumurta ilk sırada yer alıyor. Özellikle beyazını bolca tüketebilirsiniz. Onun dışında kahvaltıda yulaf ezmesi, süzme yoğurt, peynir, domates-salatalık, çavdar ekmeği, fıstık ezmesi gibi alternatifleri de tüketebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
sağlıklı-ve-güzel-bir-cilt-için-tüyolar-3
Sağlıklı ve Güzel Cilt için Tüyolar

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
evde-dalgali-sac-yapimi
Evde Dalgalı Saç Nasıl Yapılır?

Kapat