Kışın Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Kışın Cilt Bakımı Nasıl Yapılır
13 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 3.053 kez okundu.

Kışın Cilt Bakımı Hakkında Bilgiler

 • Cilt bakımı düşünüldüğü gibi tek düze yapılmamalıdır. Mevsimsel farklılıklar nedeni ile cilt için kullanılan krem, temizleyici gibi bakım ürünleri değiştirilmelidir.
 1. Yaz aylarında kullanılan kremler cildin nemini düzenleyemez, o yüzden nemlendirici özelliği bulunan krem ve jelleri tercih ederek cildin çatlaması ve kuruması engellenebilir. Temizleyici içerikli kremler sayesinde cilt kirlerden temizlenirken vücudun nem oranı artar ve yüzdeki cilt kuruluklarının önüne geçilir.
 2. Kışın banyo yaparken suyu aşırı sıcak kullanmak isteriz. Suyun fazla sıcak olması nedeni ile cildin nem oranı azalır ve soğuk havalarda dışarı çıkıldığında cilt çabuk kurumaya başlar. Bu yüzden kışın ılık su ile yıkandıktan sonra mutlaka nemlendirici kremlerinizi kullanmayı ihmal etmeyin.
 3. Kış aylarında cilt bakımı için dikkat edilmesi gereken diğer hususta kafein içeren yiyecek ve içeceklerin az tüketilmesi gerektiğidir. Kafein vücuttaki nemi azaltır ve kışın havaların serin olması nedeni ile iki kat daha fazla nem kaybı gerçekleşir. Bu yüzden özellikle kışın kafein tüketimini minimum seviyeye indirmeniz gerekiyor.
 4. Kışın güneş kremi kullanmak hepinize abest gibi gelse de güneşin zararlı ışınları cildinizi her mevsimde olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden özellikle nemlendirici içeren güneş kremlerini tercih ederek kışın da kendinizi güneşten koruyarak cildinizi nemlendirebilirsiniz.
 5. Kışın vücudun olumsuz etkilenen taraflarından biri de dudaklarımızdır. Soğuk hava nedeni ile hızla çatlayan dudaklarınız için vazelin sürmek yerine dudak için özel olarak hazırlanan nemlendiricileri kullanabilirsiniz. Çünkü vazelin ilk etapta dudakları nemlendirir ama bir süre sonra nemi azaltarak daha çok kurumaya neden olur.
 6. Kışın el bakımı için gilserin ve lanolin içerikli kremler kullanmanın yanı sıra kullanılacak sabunlarda yağ ve krem olmalı, dışarı çıktığınızda da mutlaka eldiven giymelisiniz.
 7. Kışın ayaklarda sürekli çorap ve bot içerisinde olduğundan mantar gibi hastalıklar ile karşılaşabilirsiniz. salisilik ve üre içerikli kremler kullanarak ayaklarınızı kışın olumsuz durumlardan bu kolay yöntemle engelleyebilirsiniz.
 8. Kışın tırnaklarımız da soğuktan olumsuz etkilenir ve kırılmalar yaşanabilir. Normal nemlendirici kremler tırnakların güçlenmesi için yeterli olmayacağından tırnak için özel kremler kullanmanız gerekmektedir.
 9. Kışın cilt bakımı için beslenme de çok önemli bir faktördür. A, C ve E vitamini içeren besinler tüketerek vücudun ihtiyacı olan mineralleri almamız gerekiyor. Zayıflayacağım diye her şeyi keserek vücudu karbonhidrat ve proteinden yoksun bırakmamalısınız.
 10. Kış aylarında güzellik ve bakım yazımızı okuyarak farklı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
pembe Haşema Modelleri
Haşema Modelleri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
goz-cevresi-bakimi-icin-dogal-maskeler
Göz Çevresi Bakımı için Doğal Maskeler

Kapat